1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Atma Kriya Yoga – wywiad z Ryszim Tulsidasanandą

123rf.com
123rf.com
Już kilkanaście minut dziennie praktykowania Atma Kriya Yogi może zacząć otwierać serce na bezwarunkową miłość. Najpierw pojawia się wewnętrzny spokój, ufność że naszym życiem kieruje wyższa mądrość, otwarcie się na głos intuicji. Regularna praktyka umożliwia wyciszenie umysłu, a kiedy umysł jest spokojny, doświadczyć można kontaktu z Duszą (Atmą).

Atma Kriya Yoga to osadzone w starożytnej mądrości techniki, które zostały przekazane przez Mahawatara Babadźiego, jogina z Himalajów i Śri Swamiego Vishwanandę, współcześnie żyjącego duchowego nauczyciela i guru. Dzięki nim każdy ma szansę doświadczyć głębokiej wewnętrznej transformacji. Korzyści pojawiają się na poziomie ciała, umysłu i duszy. Ten stan świadomości można pojąć tylko poprzez własne doświadczenie.

Aleksandra Nowakowska: Atma Kriya Yoga pochodzi ze starożytnych czasów, ale odpowiada na współczesne potrzeby, tak?

Ryszi Tulsidasananda: Kriya joga jest bardzo, bardzo starożytna. Mahawatar Babadźi, odwieczny indyjski jogin, przekazywał ją różnym guru. Zmieniała ona swoje formy, ale esencja zawsze pozostawała taka sama. Atma Kriya Yoga, której naucza mój guru – Śri Swami Vishwananda – koncentruje się na miłości. I właśnie dlatego jest tak odpowiednia dla współczesnych czasów. Obecnie jesteśmy tak mocno skupieni na tym, co zewnętrzne, że trudno nam doświadczać miłości. Odczuwamy więc wszyscy niedosyt miłości w naszym życiu. Potrzebujemy więcej miłości wobec siebie samych, wobec innych i dla świata.

Można powiedzieć, że Atma Kriya Yoga to zestaw narzędzi służących temu, aby miłość mogła się w nas przejawiać. Opowiedz, proszę, o tych technikach.

Możemy je pogrupować w kategorie. Pierwsza z nich to powtarzanie mantry, druga jest medytacją z mantrą, następna to medytacja z dźwiękiem, potem są pranajamy, czyli techniki oddechowe i wreszcie kilka asan i mudr. Ale najważniejsza jest medytacja z czakrami. Pomaga ona oczyścić podświadomy umysł z egoistycznych, pełnych lęku myśli, które powstrzymują nas przed kochaniem.

Twierdzisz, że Atma Kriya Yoga jest bardzo elastyczną praktyką, która nie wymaga wiele czasu.

Tak. Praktykujący sam wybiera, które techniki z zestawu wykonuje. Można je podzielić na części i ćwiczyć kilka razy dziennie zaledwie po kilka minut. Atma Kriya Yoga jest tak potężnym narzędziem, że nawet poświęcając jej niewiele czasu, można odczuwać wymierne korzyści.

Jak działa Atma Kriya Yoga?

Praktykujący doświadczają odczucia wewnętrznego spokoju i jasności umysłu. Stają się odporni na stres i mają znacznie mniej zmartwień. W ich życiu jest za to więcej radości, zrozumienia i współczucia. Zauważają także, że poprawia się ich intuicja nawet w stosunku do codziennych przyziemnych spraw. Znam menedżera wysokiego szczebla zatrudnionego w wielkiej firmie, u którego dzięki praktyce Atma Kriya Yogi poprawiły się zdolności zarządzania na wielu poziomach. Odczuwa więcej empatii w stosunku do swoich pracowników, poprawiła się też jego intuicja dotycząca spraw biznesu. Mówił mi, że potrzebuje teraz mniej czasu na rozwiązywanie problemów.

Jakie jeszcze korzyści przynosi Atma Kriya Yoga?

Wytwarza wokół praktykującego pole energii, które rozciąga się na około kilometr. Ochrania ono między innymi przed negatywnym wpływem planet. Jednocześnie wytwarza wibracje, które przyciągają do nas pozytywne energie. Za sprawą praktyki rozwijamy też w sobie duchowe cechy.

Żeby praktykować, trzeba zostać inicjowanym przez nauczyciela. Dlaczego i jakie ma to znaczenie?

Wszystkie starożytne techniki były w ten sposób przekazywane. Jest to więc wyrazem szacunku wobec tej tradycji, lecz nie tylko. Podczas kursu, przed inicjacją, uczniowie poznają praktyki oraz uzyskują o nich głębszą wiedzę, żeby mogli je właściwie docenić i umiejętnie z nich korzystać. Sama inicjacja to przekaz energii z linii guru czyli od Mahawatara Babadźiego i Swamiego Vishwanandy, która wspiera praktykującego. Energia ta otwiera Boskie Światło w czakrach, pomaga też doświadczać energii Atma Kriya Yogi – Boskiej Miłości. Należy jednak zaznaczyć, że gdy praktykujemy Atma Kriya Yogę, nie używamy żadnej zewnętrznej energii. Transformujemy swoją własną energię, dlatego te techniki są tak bezpieczne. Energia guru służy tylko temu, by nam pomóc i przeprowadzić przez te techniki głębiej ku ich celowi – ku miłości, zrozumieniu i mądrości.

Celem jest zjednoczenie Duszy z Bogiem?

Dokładnie. Celem życia jest ponowne osiągnięcie jedności z Bogiem. Oczywiście, prowadzi do tego celu wiele dróg. I tak naprawdę każda osoba ma swoją własną ścieżkę. Atma Kriya Yoga jest drogą, która prowadzi do obudzenia Boskiej Miłości. Miłość w istocie jest Bogiem. Droga i cel są tu takie same – to miłość. Wszystko czego potrzebujemy, to kochać więcej i bardziej.

Dlaczego tak trudno jest nam kochać? Dlaczego ziemska miłość tak bardzo pełna jest oczekiwań i dużo jest w niej wykorzystywania? Dlaczego potrzebujemy takich praktyk jak Atma Kriya Yoga, żeby otworzyć się na prawdziwą miłość?

Powodem jest umysł. Natura umysłu jest ograniczona, egoistyczna, samolubna. Nie używam tych słów w negatywnym ich znaczeniu. Chodzi o to, że umysł jest w stanie postrzegać tylko sam siebie, inaczej nie potrafi. Kiedy jest silny, nasze pragnienia i potrzeby stają się najważniejsze. I tego się naucza we współczesnym świecie. Nawet podświadomie – w reklamach, w filmach, na billboardach – jest przekazywane to ograniczenie – że to co na zewnątrz jest ważniejsze. A miłość jest wewnętrzna i tak naprawdę prosta – bo każdy kocha. Każdy od zawsze kochał. To jest coś, czego nikt nie potrafi wyjaśnić, ale miłości nie można oddzielić od ludzkiej natury. Wszystko co musimy zrobić, to po prostu kochać bez żadnych warunków. Jeżeli jest nam trudno, sięgnijmy po techniki, które pomagają oczyścić umysł z egoizmu. Gdy go nie ma, miłość pojawia się samoistnie.

Śri Swami Vishwananda emanuje miłością.

Gurudźi osiągnął cel życia, cel ludzkiego doświadczenia. Każde jego działanie, każde słowo, każda myśl wypełnione są Boską Miłością. Jako osoba wyraża najpełniejszy szacunek, miłość, najszczerszą życzliwość. Jego nauki są proste i praktyczne. Nie trzeba być wyznawcą jakiejś religii czy kroczyć jakąś konkretną duchową ścieżką, żeby przyjąć jego przekaz. Dlatego, że jest on uniwersalny. To po prostu miłość. Szukamy jej wszyscy. W rodzinie, u przyjaciół a w końcu u żony czy męża. I to co Gurudźi pokazuje, to właśnie potencjał miłości. On nie stawia żadnego rozróżnienia między przyjacielem a wrogiem, nie ma dla niego czegoś takiego. Każdy jest godzien miłości, każdy jest godzien szacunku. I on to właśnie demonstruje, pokazuje każdego jednego dnia. Aśram, w którym mieszka mój Guru, znajduje się w Niemczech, w Springen. Przez cały rok organizujemy tam wiele uroczystości religijnych, hinduskich i chrześcijańskich, a także innych zajęć i kursów duchowych. Każdy jest u nas mile widziany. Mamy wiele pokoi dla gości, ale podczas świąt lepiej zarezerwować je wcześniej. Nie jest niczym nadzwyczajnym, że mamy często około 850 gości. Gurudźi podróżuje także do innych krajów, gdzie spotyka się z ludźmi. W tym roku, w połowie listopada ma również przyjechać do Warszawy.

Mówisz o Atma Kriya Yodze we wzruszający sposób, z miłością. Co Cię w niej tak bardzo urzekło?

Atma Kriya Yoga uświadamia, że każdy jest doskonały, każdy jest piękny. Problem polega na tym, że my w to nie wierzymy. A jeżeli nie wierzymy w siebie w ten sposób, kreujemy cierpienie. Co jest najpiękniejsze w Atma Kriya Yodze? Ona nie czyni cię kimś innym. Ona sprawia, że stajesz się sobą, pozwala ci odnaleźć siebie, jaśnieć swoim pięknem, swoją wyjątkowością, dzielić się nią ze światem.

Więcej o praktyce dowiesz się na:

Ryszi Tulsidasananda (Michael Goulet) – młody, wybitnie charyzmatyczny i wykraczający poza schematy nauczyciel duchowy. Dorastał w USA, obecnie mieszka w centrum duchowym swojego mistrza Śri Swamiego Vishwanandy w Niemczech. Jest głównym trenerem nauczycieli Atma Kriya Yogi w skali międzynarodowej, prowadzi wykłady i seminaria na całym świecie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze