Bliskość w rodzinie: relacje między mamą a córką

Kochana Maju!

Przekonałaś mnie – już nie będę się wymądrzać, ale wiedz, że jestem z Tobą i nie pozwolę Ci się tak łatwo poddać.

Dziś urodziny babci, pamiętasz? Ciekawe, co tym razem wymyśli dziadek. Co roku wydaje mi się, że bardziej romantycznego prezentu już nie da się kupić. Więc może tym razem będzie coś zwyczajnego, na przykład krem przeciwzmarszczkowy. Babcia ma mnóstwo zmarszczek, ale moim zdaniem to wcale nie wygląda źle. Ja mam za to z wiekiem coraz więcej przebarwień na twarzy. Walczymy z tym z moją kosmetyczką, ale cóż – w końcu pewnie czas i tak zwycięży.

Wracając do babci, ostatnio chwaliła mi się, że kupiła sobie nową sukienkę, w kolorze czerwonego wina. Trochę jej się przytyło ostatnio i podobno ją wyszczupla. To niesamowite, jak ona trzyma fason, mimo wieku i niedoskonałej figury. Dziadek za nią szaleje. Codziennie zrzędzi, że ta kobieta go zadręcza, że wszędzie jej pełno, ale wiem, że tak naprawdę uwielbia to ciepło, które babcia roztacza wokół siebie.

Wiesz, kiedy czasem się zastanawiam, dlaczego mężczyźni zakochują się w kobietach, to tak naprawdę trudno w tym znaleźć jakąś regułę. Tata na przykład zainteresował się mną, bo pewnego dnia po szkole spytałam go, czy ma ochotę na czereśnie. Zjedliśmy całe kilo, plując pestkami. Później wspominał, że dobrze mu się ze mną jadło w milczeniu. Nie pamięta, w co byłam ubrana na tej naszej pierwszej „randce”. Ech, mężczyźni… Ale ma to swoje plusy – nie zauważa też na przykład moich przebarwień, a kiedy pierwszy raz spytałam go o cellulit, nie wiedział, co to znaczy.

Często myślę sobie, że jako twoja matka powinnam przekazać Ci, co jest w życiu kobiety naprawdę ważne. Tylko że nie ma jedynej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Dla mnie ważne jest to, żeby obdarowywać innych dobrem i ciepłem. I nie zapominać przy tym o sobie, bo każdy człowiek jest odpowiedzialny za to, żeby o siebie dbać. Ważne też, żeby się starać robić jak najlepiej to, czego się podejmiemy. I trzymać fason, jak babcia – w każdej sytuacji, na tyle, na ile to możliwe. Najważniejsze jest jednak to, żeby nie poddawać się w żadnej sytuacji i walczyć z przeciwnościami, ze słabościami i kompleksami. Dla Ciebie dziś problemem jest trądzik, dla mnie przebarwienia, a dla babci zmarszczki. Jedyne, co w tej sytuacji możemy zrobić to nie poddawać się. Zamiast chować się przed światem musimy aktywnie szukać rozwiązania, bo problemy raczej same się nie rozwiązują.

PS Widziałam w telewizji reklamę nowego leku na trądzik. Kupię go dziś, wracając z pracy. A potem pójdziemy do babci na tort z orzechami.

Mama

banner