1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jacy będą single za 20 lat?

123rf.com
123rf.com
W języku polskim nie ma odpowiednika słowa „singiel”. Funkcjonowało określenie „stary kawaler” lub „stara panna”. To się zmieniło wraz z przełomem po 89 roku. Kim są dziś polscy single i jak będzie zmieniać się ich życie?

Dziś singiel jest rozumiany jako osoba bez pary. To często mężczyźni, którzy nie zostali przez rodziców przygotowani do przyjęcia na siebie odpowiedzialności za drugą osobę, za rodzinę. Ale także kobiety, które zdecydowały się na samotne macierzyństwo. Jednocześnie, człowiek jako „zwierzę stadne” nie będzie do końca spełniony, żyjąc w pojedynkę, dlatego singiel będzie ciągle poszukiwał nowych relacji. Oto najważniejsze wnioski, jakie z dyskusji o przyszłości polskich singli wyciągnęli uczestnicy debaty BUKOVINA THINKTANK RE-Aktywacja:

  • Singiel jest dziś nadal tworem raczej miejskim. Miasto będzie zwiększać swą rolę jako animatora życia społecznego singli umożliwiając im spędzanie czasu z innymi ludźmi tworząc przestrzenie do wspólnej jogi, gotowania, tańca etc. Jednocześnie zwiększy się liczba singli na wsi, ponieważ zmieni się tam postrzeganie tego zjawiska: na wieś wrócą dobrze wykształceni przedsiębiorcy – rolnicy, często single.
  • Za 20 lat pojawi się zjawisko „singiel on-off” czyli ludzie, którzy będą realizować swoje potrzeby rodzinne będąc z partnerem np. w wybrane dni tygodnia, a w pozostałe dni wieść życie singla.
  • Jednocześnie, więcej będzie „rodzin z wyboru” – społeczności bliskich przyjaciół, którzy będą zastępować rodzinę rozumianą jako więzi krwi. Takie rodziny z wyboru stworzą własne rytuały. Single z dziećmi będą budować wspólnoty, w których przyjaciele przejmą rolę opiekunów. Zmniejszy się także potrzeba posiadania na rzecz hasła „nie mam, ale korzystam”.
  • Problemy z wchodzeniem w relacje międzyludzkie i społeczne spowodują zwiększenie się roli psychologów, terapeutów, trenerów osobistych i coachingu. Podobną rolę może przejąć kościół lub szeroko rozumiane życie religijne, duchowe.
  • Równolegle, część społeczeństwa będzie wyznawać klasyczną wizję rodziny (ikona: inżynier Karwowski z serialu „Czterdziestolatek”) jako modelu relacji społecznych oraz zestawu wartości. Na tym tle mogą rosnąć konflikty z singlami z wyboru, na przykład na tle stosunku do tradycji. Single będą rezygnować z celebracji świąt, spędzać wigilie ze znajomymi lub za granicą. Ci, którzy będą chcieli się wpisać w klasyczne zwyczaje, mogą przeżywać depresje, samotność.
  • Zmniejszy się nacisk na zdobycie pracy rozumianej jako zatrudnienie, etat. Singiel będzie pracował kiedy i skąd zechce, a aktywność zawodowa stanie się elementem życia prywatnego, podobnie jak stałe uzupełnianie wiedzy, doskonalenie różnego rodzaju umiejętności. Singiel będzie więcej czasu spędzał na podróżach, uprawianiu sportu i korzystaniu z kultury. Ważną rolę będzie odgrywał wolontariat, np. pomoc w domu dla seniorów, wyjazdy na misje etc. To pozwoli singlom czuć się potrzebnymi i ważnymi także w życiu społecznym. 
źródło: THINKTANK - ośrodek dialogu i analiz, proj. BUKOVINA THINKTANK RE-LAB

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze