1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Miłość do siebie to podstawa wszystkich relacji

Mądra miłość do siebie to po prostu przekonanie, że zasługuję na szacunek. (Fot. iStock)
Mądra miłość do siebie to po prostu przekonanie, że zasługuję na szacunek. (Fot. iStock)
Różne ścieżki prowadzą do kobiecości – relacja z matką, babką, przyjaciółką... Ale ta najważniejsza droga zaczyna się w twoim sercu. Prawdziwe poczucie więzi z innymi kobietami może dać ci tylko dobry kontakt ze sobą.

Dawno, dawno temu… kobiety skazane na obcowanie ze sobą w gromadzie musiały się wspierać, by zapewnić sobie przetrwanie. W wielu kulturach rdzennych i plemiennych starsze kobiety gromadziły wokół siebie młodsze – córki i wnuczki – i dzieliły się mądrością i doświadczeniem. Gdy wspólnoty były małe, żyło się razem – gotowało, wychowywało dzieci, pracowało dla dobra plemienia. Wszystko było wspólne, nikt nie miał więcej. Rywalizacja nie była potrzebna. Dziś, w epoce cywilizacji przemysłowej, konkurujemy ze sobą często równie zaciekle, jak mężczyźni, ale coraz częściej tęsknimy za solidarnością kobiet, za byciem razem.

– Podejmując męskie role, kobiety uznają solidarność kobiecą za niebezpieczną, niepotrzebną, hamującą i ograniczającą – uważa socjolog dr Tomasz Sobierajski. – Obserwacje i badania przeprowadzane chociażby w korporacjach pokazują, że mężczyźni nadal potrafią się zjednoczyć we wspólnej sprawie, żeby zdobyć przysłowiowego mamuta, czyli duży łup, natomiast kobiety na polowaniu walczą przeciwko sobie. Stawiają nie na współpracę, tylko na indywidualizm – ja będę najlepsza! Badania pokazują również, że zjawisko „szklanego sufitu”, czyli blokowanie awansu kobietom, generują nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, które zdobyły lub wywalczyły więcej i nie chcą się tym dzielić. Oczywiście jest wiele pięknych przykładów solidarności kobiecej, które pozwalają im uwierzyć w siebie i przetrwać. Jednak ta solidarność kończy się w momencie, kiedy w grę zaczynają wchodzić polityka, władza lub mężczyzna.

W słusznej sprawie

Są jednak chwile, gdy się jednoczymy „w słusznej sprawie” – przeciw dyskryminacji kobiet, w walce o równe prawa, o parytety. Po stuleciach zależności od mężczyzny – ekonomicznej, obyczajowej, kulturowej i prawnej – łączą nas, obok idei samostanowienia o sobie, także zrozumienie dla wspólnych tylko kobietom, związanych np. z biologią, doświadczeń. – To poczucie więzi i solidarności między kobietami, w dużej mierze instynktowne, jest jeszcze ciągle silne w przypadku świata kulturowo przynależnego kobietom – potwierdza dr Sobierajski. – Świata, który dotyka pierwotnych zagadnień, takich jak ciąża, urodzenie i wychowanie dziecka. Silne jest też w przypadku uczucia poniżenia czy porzucenia przez mężczyznę.

Z tęsknoty za bliską relacją z innymi kobietami powstała idea kobiecych spotkań, tzw. siostrzeństwo. Ma ono swój odpowiednik w kręgach kobiet, tworzonych – podobnie jak przed wiekami – przez tzw. Starsze, czyli „kobiety, które wiedzą”. Maria Ela Lewańska, prowadząca kobiece spotkania w kręgu, a także tłumaczka książki „13 Pierwotnych Matek Klanowych”, za kluczową sprawę w kwestii więzi kobiet z kobietami uznaje szacunek do samej siebie. – Jestem kobietą, więc jeśli nie mam szacunku do siebie, to nie mam szacunku do innych kobiet. Jak mam więc odczuwać siostrzeństwo? – pyta Lewańska.

Większość klanowych matek mówi o dobrym traktowaniu siebie. Warto posłuchać mądrych Indianek, bo miłość do siebie to podstawa wszystkich relacji. Jeśli masz kontakt ze swoimi uczuciami, emocjami, wiesz, skąd one się biorą, jesteś świadoma swoich mocnych stron, ale i ograniczeń – to na pewno nie skrzywdzisz świadomie ani siebie, ani nikogo innego.

Święte pięć minut

Jak na co dzień praktykować miłość i budować szacunek do samej siebie? W tym zabieganym świecie pełnym wyzwań? Bo nie problem usiąść w kręgu i przez godzinę czy dwie być wspierającą dla innych kobiet. Ale jak budować ten szacunek na całe życie, nie na chwilę?

– To jest praca ze świadomością – mówi Maria Ela Lewańska. – Bo właśnie kiedy kobieta jest tak zaganiana, ma na głowie pracę, dom, to jest to jej najbardziej potrzebne.

A pięć minut można znaleźć zawsze. Pięć minut, podczas których nie ma nas dla nikogo. Taki święty czas. Maria mówi, że sama, mimo że urodziła dwoje dzieci, dostrzegła pewnego dnia, że potrzebuje się dowiedzieć czegoś o kobiecości. – I moje myślenie było takie – jak mam się dowiedzieć, co znaczy być kobietą? Od kogo? No przecież nie od mężczyzny! Kto może lepiej ode mnie wiedzieć, kim jestem, co mi jest potrzebne niż ja sama? – pyta.

I zaleca każdej kobiecie, by dała sobie prawo do tych pięciu minut dziennie, obiecując, że dzięki temu nasza świadomość może się rozrosnąć. A zmiana ta przebudowuje stosunek do samej siebie.

Inna Maria – Maria Rotkiel, psycholog i znana terapeutka par – zgadza się, że jeżeli chcemy utrzymywać dobre relacje z najbliższymi, powinniśmy zacząć od okazania sobie miłości. W swojej książce „Nas troje, czyli rodzinne nastroje” pisze: „Kochanie siebie to pielęgnowanie pozytywnej energii, którą możemy obdarzyć innych. Kochanie siebie nie jest równoznaczne z samozachwytem czy brakiem krytycyzmu wobec siebie. Mądra miłość to po prostu przekonanie, że zasługuję na szacunek. To danie sobie prawa do szczęścia. To wiara w siebie i swój potencjał”. I poleca, by zacząć od prostych rzeczy.

  1. Zacznij każdy dzień od jakiejś przyjemności. To może być smaczne śniadanie, posłuchanie ulubionej muzyki w drodze do pracy, włożenie ubrania, które lubisz.
  2. W ciągu dnia dbaj o chwile odpoczynku, by spokojnie wypić kawę czy pospacerować.
  3. Przynajmniej raz w tygodniu spraw sobie jakiś prezent. Cokolwiek, nawet niedrogi drobiazg!
  4. Zjedz lunch lub obiad, nie zajmując się pracą i nie myśląc o problemach i obowiązkach.
  5. Zaplanuj na wieczór jakąś przyjemność. To może być kolacja z mężem po pracy lub wyjście z koleżankami do kina.
  6. Codziennie mów sobie afirmację – czyli swoją mantrę, swoje pozytywne hasło – która poprawia ci nastrój i motywuje. Np. „Dziś wszystko ci się uda”, „Jesteś wyjątkowa i zasługujesz na to, co najlepsze”.
  7. Codziennie powiedz sobie też jakiś komplement. Spójrz w lustro, pochwal siebie za coś.
  8. Mów bliskim, czego potrzebujesz i co jest dla ciebie ważne.
  9. Nigdy nie mów i nie myśl o sobie źle, koncentruj się na pozytywnych myślach i emocjach.
  10. Uśmiechnij się do siebie.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze