fbpx

Jak nie podcinać sobie skrzydeł

Jak nie podcinać sobie skrzydeł
fot.123rf

„To chwilowe zmęczenie”, „za dużo pracy, za dużo stresu”, „wiosenne osłabienie”. Czasem jednak źródło braku sił leży zupełnie gdzie indziej. Chcesz wiedzieć, co sprawia, że czujesz się jak wtyczka wyciągnięta z kontaktu? Najpierw przyjrzyj się swoim relacjom i pracy. A następnie wprowadź w życie program oszczędzania i regenerowania energii!
Zdaj sobie sprawę z tego, że możesz kontrolować swoje myśli i uczucia. Nie są one bowiem obrazem rzeczywistości, a jedynie twoim poglądem na nią, często krzywdzącym.

Ćwicz obserwację rzeczywistości. Rób to w każdej wolnej chwili, np. stojąc w korku, idąc ulicą, zauważaj każdy drobny element, nowy znak czy zdarzenie, kolor czyjegoś płaszcza itp. Dzięki temu nauczysz się żyć każdą chwilą.

Zastanów się nad swoim sposobem myślenia o rzeczywistości. Zwróć uwagę na to, jak często wyrażasz swoje poglądy o niej, zamiast je opisywać. Mówisz np.: „Jaka okropna pogoda”, zamiast: „Dziś pada deszcz”. Zmieniaj swoje poglądy na neutralne w każdej chwili.

Kiedy słyszysz coś, z czym się nie zgadzasz, zapanuj nad zdenerwowaniem. Dlaczego miałoby cię drażnić to, że ktoś postrzega świat inaczej niż ty? Rozumując w ten sposób, przestaniesz przejmować się rzeczami, na które nie masz wpływu.

Spróbuj osłabić swoją tendencję do oceniania, szacowania, analizowania i interpretowania świata i zamień te zachowania na działanie, cieszenie się, przeżywanie i kochanie.

Na podstawie książki „Kieruj swoim życiem” Wayne’a W. Dyera

Przeczytaj więcej w wywiadzie z psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk: Jak chronić siebie, swoją energię

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze