1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak powstaje drużyna mistrzów?

Jak powstaje drużyna mistrzów?

123rf.com
123rf.com
W jaki sposób stworzyć ekipę, która wygra każdy mecz? Dr Dariusz Parzelski, psycholog sportu z Uniwersytetu SWPS, wyjaśnia znaczenie przygotowania mentalnego zawodników w procesie formowania zwycięskiej grupy.

Siła grupy tkwi w jej zróżnicowaniu. Ekipy złożone z osób o podobnych osobowościach, umiejętnościach piłkarskich lub predyspozycjach do radzenia sobie ze stresem, przeważnie nie mogą liczyć na zwycięstwo. Jednym ze sposobów na zbudowanie mistrzowskiej drużyny jest dobranie zawodników w różnym wieku. Jeśli w zespole grają osoby z dużym, jak i niewielkim doświadczeniem kadrowym, wnoszą one tym samym zupełnie różne od siebie podejście do wielu aspektów pracy. Takie urozmaicenie w krytycznych momentach może okazać się kluczowe.

Dobrze funkcjonujące drużyny nie posiadają jednego lidera. Współcześnie mówi się nawet o współdzielonym liderowaniu. Polega ono na tym, że w zależności od konkretnej sytuacji przywództwo w grupie może przejąć każdy z zawodników. Nie jest istotne, czy jest to kapitan lub najlepszy zawodnik w ekipie. Zróżnicowana drużyna posiada członków o różnorodnych predyspozycjach. Dzięki temu, w sytuacjach trudnych lub nietypowych, pozostałe osoby z grupy mogą na chwilę przejąć funkcję lidera.

Przygotowanie mentalne obok fizycznego, technicznego oraz taktycznego, jest jednym z czterech filarów dobrego zawodnika. Podobnie jak pozostałe wymaga ćwiczeń. Psychiki mistrza nie buduje się w jeden dzień lub tydzień. Proces ten polega bowiem na wyposażaniu zawodnika w różnego rodzaju umiejętności radzenia sobie ze stresem, efektywnej koncentracji czy formułowania właściwych celów. Jest to proces podobny do budowania wydolności fizycznej lub techniki i musi rozpocząć się na wiele tygodni przed rozgrywkami.Prawdziwa praca nad motywacją zawodnika i jego siłą psychologiczną odbywa się w zaciszu gabinetu. W zależności od indywidualnych potrzeb zawodnika psycholog sportu dobiera odpowiednie metody wsparcia.

Media często koncentrują się na efektownych działaniach motywacyjnych, które odbywają się tuż przed meczem. Mogą być to seanse filmów motywacyjnych lub słuchanie pobudzającej muzyki. Należy jednak zaznaczyć, że stosowane w odosobnieniu mogą nie przynieść spodziewanych efektów. Dopiero działania, prowadzone tuż przed meczem, które są kontynuacją treningu mentalnego, mogą dać pożądane efekty. Mają one na celu aktywizację pamięci dobrych doświadczeń i stają się ostatnim ćwiczeniem przed występem.

Na drodze do stworzenia mistrzowskiej drużyny kluczowe jest zapewnienie jej członkom możliwie najwyższego komfortu psychicznego. Dzięki wielotygodniowej pracy z psychologiem zawodnicy mogą poczuć się silniejsi psychicznie. Zróżnicowanie ekipy przynosi efekty w sytuacjach kryzysowych i odciąża lidera. Członkowie drużyny, ponieważ wiedzą, że mogą na sobie polegać, tworzą mocną grupę na boisku. A gdy mecz się zakończy, rolą rodziny i bliskich jest wytworzenie atmosfery pełnej akceptacji. Dopiero gdy te wszystkie warunki są spełnione, zawodnicy maja szansę osiągnąć pełnię swoich możliwości podczas występów. Wtedy mają realną szansę w walce o tytuł mistrzów.

mat.pras. Uniwersytet SWPS

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze