1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak zmienić scenariusze pisane przez lęki?

fot.123rf
fot.123rf
Przy wewnętrznej pracy z lękiem zadawaj sobie zawsze trzy pytania:

  • Jakich uczuć doświadczam codziennie w związku z tym, czego się boję?
  • Jak te uczucia na mnie wpływają?
  • Jak działają na moje otoczenie?

Boję się, że nie poradzę sobie z nadmiarem obowiązków

Z czego może wynikać lęk? Z braku umiejętności asertywnego stawiania granic. Z tego, że boimy się, że jeśli odmówimy, to ktoś o nas źle pomyśli, albo mamy przekonanie, że nie odmawia się, bo to niegrzeczne. Dużo zadań może też zapewniać pozorne poczucie bezpieczeństwa, bo wydaje się nam, że jesteśmy potrzebni i niezastąpieni. Może mamy w sobie męczennika, który lubi być przywalony stosem papierów i w ten sposób dążymy do tego, żeby być nieskutecznym? Albo bronimy się przed świadomością, że nasza kariera stoi w miejscu, a my obiecujemy sobie, że jak tylko uporamy się z bieżącymi sprawami, wreszcie się tym zajmiemy, ale nie robimy kroku naprzód.

Co można zrobić? Jeśli brakuje nam asertywności, małymi krokami uczmy się, jak obronić się przed nawałem zadań. Jeżeli jest dla nas za trudne, żeby komuś powiedzieć, że czegoś nie zrobimy, bo nie mamy czasu bądź nie leży to w zakresie naszych obowiązków – powiedzmy: „Zrobię to dopiero w przyszłym tygodniu”. Spróbujmy zobaczyć się w nowym wariancie wydarzeń. Chodzi o to, żeby zrobić coś inaczej niż zwykle. Jeśli powodem problemu jest nasza obawa, że nie jesteśmy tacy dobrzy, jak nam się wydaje, albo boimy się zmiany, warto wyobrażać sobie sytuację, w której przestajemy się tego bać. Wizualizujmy sobie, co by było, gdybyśmy nie byli już tak obłożeni pracą. Jak byśmy się czuli, co by się wtedy działo? Szukajmy takiej opcji, żeby poczuć się komfortowo w wyobrażanej sytuacji.

Boję się zwolnienia z pracy

Z czego może wynikać lęk? Z tego, że czujemy się gorsi od innych, porównujemy się i myślimy sobie: „Ten jest mądry, ten sprytny, ten dobrze mówi po angielsku, a mnie pewnie zwolnią”. Może mamy poczucie, że praca nas ratuje przed kryzysem finansowym? Albo mamy tak dużo zobowiązań, że to nas przytłacza i podnosi poziom lęku. Warto wpuścić nieco światła w to, co dokładnie dodaje lękowi energii.

Co można zrobić? Wizualizować odwrotne do zwolnienia scenariusze. Wyobrazić sobie, że jesteśmy w naszej pracy bardzo potrzebni i że kiedy do niej przychodzimy, wszyscy oddychają z ulgą i się cieszą z naszej obecności. Możemy też wyobrazić sobie swoje życie za rok czy za dwa lata, kiedy ciągle jesteśmy w tej pracy, w której jest nam dobrze, świetnie zarabiamy i rozwijamy się. Możemy podpowiedzieć swojej podświadomości, że utrata pracy nie musi oznaczać jej braku, bo może się okazać, że czeka na nas jeszcze lepsza posada. Warto wtedy odczuć tę radość i ekscytację z powodu nowego zajęcia, które nas uskrzydla i daje poczucie bezpieczeństwa.

Ekspert Joanna Godecka life coach, praktyk Integracji Oddechem i Integrującej Obecności

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze