Jak zostać kobietą sukcesu

fot.123rf

Frankel i Frohlinger grzecznej dziewczynce przeciwstawiają kobietę sukcesu, czyli kobietę, która nauczyła się, jak zyskać szacunek, na jaki zasługuje, nie narażając się przy tym na etykietkę „wrednej suki”. Lubią powtarzać, że kobiety sukcesu opanowały sztukę mówienia innym, by poszli do diabła, w taki sposób, że ci cieszą się na podróż w nieznane. I podają kilka przydatnych wskazówek:

fot.123rf

NADEPNIJ NA LINIĘ. Chyba większość z nas zna zabawę z dzieciństwa polegającą na tym, by przejść przez chodnik tak, aby nie nadepnąć na linie między płytami. Co więcej, wiele osób bawi się tak także w dorosłym życiu. Tak jak wierzą, że jeśli stłuką lustro, czeka ich siedem lat nieszczęścia, a jeśli nastąpią na płytę, wydarzy się coś niemiłego – tak też wierzą np., że jeśli wyrażą gniew, spotka się to z dezaprobatą. Dlatego też tłumią emocje, a swoje decyzje uzależniają od czynników zewnętrznych. Autorki „Grzecznych dziewczynek…” przekonują, by nie bać się nadepnąć na linię swoich przekonań. Ale najpierw trzeba je sobie uświadomić. Potem zastanowić się, co najgorszego może się stać, jeśli się im przeciwstawimy, i ocenić, na ile jest to naprawdę realne.

NIE WSZYSTKO NARAZ. Nie wprowadzaj zmian od razu we wszystkich dziedzinach. Rób to krok po kroku. Jeśli masz problem z tym, by forsować swoje zdanie w związku, najpierw spróbuj poćwiczyć większą asertywność w drobnych kwestiach, np. ucz się mówić „nie”, odmawiając kasjerce, która pyta, czy nie chcesz kupić jeszcze czegoś z oferty specjalnej.

NIE WSZYSTKIE ZWIĄZKI SĄ RÓWNE. Błędem grzecznych dziewczynek jest pogląd, że każda relacja w ich życiu jest tak samo ważna. Ale przecież nie musisz poświęcać tyle samo czasu sąsiadowi, co swojej koleżance z pracy. Podobnie rzecz się ma w kwestii zakupów. Tu panuje zasada, że im krótszy czas transakcji, tym mniej ważne jest budowanie relacji. Jeśli zbyt dużo czasu poświęcasz sprzedawcy szalików, którego nigdy więcej nie spotkasz, sprawiasz wrażenie frajerki, którą łatwo wykorzystać.

ODEJDŹ, PÓKI CZAS. Zdaniem Frankel i Frohlinger, trudno nam jest zakończyć zwłaszcza te związki, w które zainwestowałyśmy dużo czasu i energii. Kobiety sukcesu jednak pielęgnują związki tylko tak długo, jak długo opierają się one na wzajemności. Nie czekają, aż się to zmieni, bo wiedzą, że nadzieja to żadna strategia.

WYKORZYSTUJ CISZĘ. Kiedy czujesz, że ktoś na ciebie zbytnio naciska w jakiejś sprawie, w którą nie chcesz się zaangażować, po prostu nie odpowiadaj. Albo powiedz, że chciałabyś to sobie przemyśleć.

STAŃ SIĘ BARDZIEJ GRUBOSKÓRNA. Grzeczne dziewczynki nie lubią sprawiać innym zawodu, ale to czasem nieuniknione, gdy oczekiwania innych są nieuzasadnione lub stanowią przekroczenie granic. Twoim obowiązkiem nie jest opiekowanie się innymi dorosłymi ludźmi, tylko sobą.

INFORMUJ INNYCH O KONSEKWENCJACH ICH ZACHOWANIA. Jeśli twoja koleżanka nagminnie pali w twoim towarzystwie, czego nie znosisz, zapowiedz jej, jak się zachowasz, jeśli jeszcze raz to zrobi, np. „Czuję się niekomfortowo, kiedy palisz w mojej obecności. Następnym razem kiedy to zrobisz, wyjdę z pokoju lub zmienię stolik w restauracji”.