Jesień to dobry czas na zmiany. Pomyśl więc o sobie

fot.123rf

Szybko, mało czasu, musi być na już, a najlepiej na wczoraj – tempo życia staje się coraz większe. Nie mamy już czasu spokojnie usiąść, bo ciągle pędzimy. Jednak listopad jest tym szczególnym miesiącem – mamy Zaduszki, Święto Niepodległości, w którym warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć nad sobą, swoimi życiem i relacjami z innymi. To jest właśnie ten czas, kiedy możemy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie: Czy na pewno jestem zadowolony ze swojego życia i nie będę kiedyś żałował, że wyglądało w taki, a nie inny sposób? O tym, jak poradzić sobie z refleksją nad sobą podpowiada Karolina Cwalina – certyfikowany PCC ICF, life&business coach.

Dlaczego warto zacząć proces analizy swojego życia?

Warto zacząć, bo działa on na nas oczyszczająco, otwiera nam oczy na kwestie, których nigdy nie zauważaliśmy. Przy analizie musimy jednak pamiętać, że robimy to dla siebie i pragniemy pomóc sobie, zrozumieć jak wygląda nasze życie i czy w efekcie jesteśmy z niego zadowoleni. Jeśli nie jesteśmy, należy wprowadzić zmiany i właśnie listopad, bardziej niż styczeń czy początek nowego roku, jest dobrym momentem na rozpoczęcie tego procesu. W naszej kulturze mocno zakorzeniło się przeświadczenie, że kolejny rok i ten magiczny 1 stycznia, powinien być dniem, kiedy nasze życie się odmienia – nowa dieta, nowe postanowienia, zmiana otoczenia itd. Zaczynając już teraz, czysto praktycznie mamy dodatkowe 2 miesiące na przygotowanie się do tych zmian, aby były one najkorzystniejsze dla nas.

Mówisz, że listopad powinien być początkiem całego etapu zmian. Od czego więc zacząć?

Najlepiej od siebie, mimo że zabrzmi to dla niektórych trochę egoistycznie – to my jesteśmy dla siebie najważniejsi. Jeśli zaczniemy zmiany od własnej osoby, łatwiej będzie nam wpłynąć na otoczenie. Moja praca coacha w bardzo wielkim skrócie polega na zadawaniu pytań i to też polecam każdemu, kto chce poznać i zrozumieć swoje potrzeby. Zadawajmy pytania, nawet te banalne, ponieważ to od nich wszystko się zaczyna.

Jakie to mogą być pytania?

Najlepiej zacząć od tych ogólniejszych, a później bardziej drążyć temat. Na przykład: Co o sobie myślę? Czy podobam się sobie? Co najbardziej lubię w swoim wyglądzie, charakterze, a co jest moim kompleksem? Jak mogę to zmienić? Dlaczego do tej pory tego nie zmieniłem? Czy może, mimo wszystko, to coś w sobie lubię, ale chcę poprawić ze względu na ludzi dookoła mnie? Te pytania to tylko początek, później zaczynamy wchodzić głębiej w siebie i jeśli będziemy ze sobą szczerzy, możemy dojść do zaskakujących wniosków. Na ich podstawie natomiast stworzyć początkowy plan zmiany. Ważne jednak, aby wtedy razem z planem stworzyć listę rzeczy, które krok po kroku musimy wykonać, aby osiągnąć dany cel.

Co jednak jeśli już kilkukrotnie próbowaliśmy coś w sobie zmienić i nadal nam się nie udaje?

W takiej sytuacji warto przeanalizować, dlaczego tak się dzieje. Co sprawiło, że rezygnowaliśmy? Zróbmy bilans swojego dotychczasowego życia. Pomyślmy o przeszłości – przeanalizujmy swoje sukcesy i porażki, bo właśnie one są punktami milowymi w naszym rozwoju. Wyciągnijmy lekcje z tych doświadczeń i tutaj dodatkowo pojawia się konieczność skupienia się na swojej przyszłości. Jak mając tę dotychczasową wiedzę, możemy wpłynąć na to, co dopiero będzie w naszym życiu, jak możemy je ulepszyć. W praktyce natomiast często rezygnujemy z realizacji naszych postanowień przez brak motywacji, brak konkretnego planu czy po prostu czujemy wewnętrzne, że wcale tej zmiany nie potrzebujemy. Jednak wszystkie te powody można w prosty sposób obrócić w pozytywy, tak, że nasz cel zostanie osiągnięty.