1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Kobiety w wyborach i w polityce

fot.123rf
fot.123rf
Kobiety w Polsce nieco rzadziej uczestniczą w wyborach niż mężczyźni

W Polsce kobiety uzyskały prawo wyborcze już w r. 1918, dużo wcześniej niż w innych krajach europejskich (np.: we Francji – w r. 1944, we Włoszech i na Węgrzech – w r. 1945, w Szwajcarii – dopiero w 1971 roku). Jednak mimo długiej tradycji, która dotyczy również biernego udziału w wyborach (bycie wybieranym), w polskim parlamencie nadal jest mało kobiet. W ostatniej dekadzie w 33 krajach świata było co najmniej 30% kobiet wśród parlamentarzystów. – Stosunkowo mały udział polskich kobiet w polityce ma wiele różnych przyczyn. Jedną z nich jest szeroko rozpowszechniony stereotyp tradycyjnej roli kobiety, mówiący, że „kobieta nie nadaje się do polityki” – wyjaśnia prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska z SWPS – Badania wcale nie potwierdzają mniejszej sprawności kierowniczej kobiet, wręcz przeciwnie – wykazują, że kobiety-liderki częściej niż mężczyźni są gotowe do zmiany instytucji, którą zarządzają, potrafią działać zespołowo i dobrze radzić sobie z kryzysami, wolniej wypalają się zawodowo niż kobiety zajmujące niskie pozycje w strukturze władzy.

W ostatnich latach obserwujemy coraz większą niezależność wśród kobiet. Zajmują one nie tylko wyższe stanowiska w firmach, ale bardzo często otwierają własną działalność i szukają nowych sposobów na zarabianie pieniędzy. Nadal jednak ich zarobki są dużo niże a udział w polityce zdecydowanie mniejszy niż w przypadku mężczyzn.

- Innym ważnym powodem braku kobiet w życiu politycznym jest to, że dorosłe kobiety mają o wiele mniej relacji społecznych (poza rodziną) niż mężczyźni (chociaż w młodości jest odwrotnie - kobiety mają szersze sieci społeczne niż młodzi mężczyźni.). Mają w związku z tym mniej społecznego wsparcia, nie promują się wzajemnie. Rzadziej obecne są w przestrzeni publicznej, mało jest kobiet – komentatorek życia społecznego i polityki w mediach. A dzisiaj ten, kogo nie ma w popularnych mediach – publicznie nie istnieje. Ponadto, kobiety mają utrudniony strat w wyborach: rzadziej umieszczane są na listach wyborczych i są zwykle na gorszych (tak zwanych „nie biorących”) miejscach – dodaje prof. Skarżyńska.

Prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska: Kierownik Katedry Psychologii Społecznej SWPS. Kierownik Pracowni Psychologii Politycznej Instytutu Psychologii PAN.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze