1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Młodzi wiedzą lepiej, czyli czego możemy się uczyć od nastolatków

Nastolatki lepiej rozumieją działanie Internetu, nie boją się nowych rzeczy i głośno mówią, o czym marzą. (Fot. iStock)
Nastolatki lepiej rozumieją działanie Internetu, nie boją się nowych rzeczy i głośno mówią, o czym marzą. (Fot. iStock)
Zamiast uważać, że zjedli wszystkie rozumy, rodzicom nieraz bardziej opłacałoby się poprosić o radę swoje nastoletnie dzieci. One lepiej rozumieją działanie Internetu, nie boją się nowych rzeczy i głośno mówią, o czym marzą – wyjaśnia Leszek Talko, autor książki „Nastolatek dla początkujących”.

Jako dziennikarz i podwójny rodzic sądzisz, że dorośli mogą się czegoś uczyć od nastoletnich dzieci?
Mnóstwa rzeczy. Po pierwsze, nastolatki są niezwykle oblatane w sieci. Na przykład są mistrzami w wyszukiwaniu rabatów i umieją kupić drogie rzeczy za małe pieniądze. Dlaczego nie mamy tego od nich przejąć?

Należysz do wyjątków – to zazwyczaj rodzice lubią uczyć dzieci i wymagać, żeby ich naśladowały.
Moim zdaniem skoro nie mam pojęcia, w jakiej rzeczywistości będą żyły, nie ma sensu się mądrzyć i mówić im, że mają studiować marketing. Wszystkie nastolatki widzą swoją przyszłość na YouTube.

Właśnie, YouTube. Też chciałabym umieć ze wszystkiego zrobić temat i trafić do ludzi.

Ale popatrz, to dowód na to, ile możliwości daje świat. Młodzi nie czują się więźniami ani swojego życia, ani swojego wykształcenia. Ja uczyłem się angielskiego na wszelki wypadek i na kursie. Gdy moja córka zaczęła grać w gry sieciowe, od razu poznała mnóstwo znajomych z najróżniejszych zakątków świata i nauczyła się angielskiego naturalnie.

 Czego jeszcze może nas nauczyć pokolenie Z?
Tego, że najważniejsze są umiejętności miękkie: znalezienie się w grupie, złapanie wspólnego języka. Jeśli nastolatek ma grupę znajomych, to oznacza, że  jest szanowany, a w sieci na szacunek trzeba nieźle się napracować. Tymczasem jego rodzice widzą tylko, że wstawia setne selfie, i krzyczą, że marnuje czas.

Eksperci grzmią, że nastolatki nie znają prawdziwego życia...
Gdy ja byłem nastolatkiem, to na podwórku rówieśnicy kradli mi prawdziwe pieniądze, nie oddawali prawdziwych pożyczonych książek, okłamywali mnie przy trzepaku. Ja się tam uczyłem. Nastolatki też się uczą tego, że trzeba dobrze poznać ludzi, że nie każdy jest wart zaufania. Tyle że robią to w sieci.

A mnie się wydawało, że siedzą samotni z komórką w dłoni…
Naszym rodzicom wydawało się, że marnujemy czas na podwórku i przy trzepaku! Kiedy nastolatki siedzą z komórką w dłoni, przeżywają emocje, uczą się, myślą, czasem o bardzo skomplikowanych strategiach, wysilają się, cierpią.

Słyszałam, że to pokolenie umie cenić znajomych. My raczej cenimy rodzinę.
Rodzina będzie się o ciebie martwić, co często może cię powstrzymać, a znajomi zachęcą, dodadzą ci wiatru w skrzydła. Nastolatek dzieli się swoim pomysłem i natychmiast otrzymuje nie tylko wsparcie od przyjaciół, ale ogromne wzmocnienie własnej motywacji. Gdy byłem nastolatkiem, chciałem zostać piłkarzem, ale to moje chcenie bez wsparcia grupy pozostało czekaniem, by mnie ktoś odkrył. Mój syn chce też być zawodowym piłkarzem, ale podchodzi do tego zupełnie inaczej. Na przykład wstaje o wpół do szóstej, bo ma trening. Młodzi dziś mają bardzo silne grupy wsparcia.

Jak na terapii?
Dokładnie. Mówienie głośno i odważnie o swoich marzeniach, planach i ambicjach to także coś, czego możemy się uczyć od własnych dzieci  Powiesz, że nie chcesz już pisać, ale chcesz zostać treserką delfinów – rodzina poradzi ci, żebyś stuknął się w głowę, znajomi zapytają, czy to rozsądne. A nastolatki? Zaczną sprawdzać dostępne opcje, bo wiedzą, że świat się wciąż zmienia. Oni mają we krwi przekonanie, że każdy wiek jest dobry na restart kariery. Niekiedy to mnie przeraża, moja córka opanowała układanie różnych kostek Rubika w szalonym czasie trzech sekund. Gdybym ja się tego nauczył, trzymałbym się tego, niektórzy z tego żyją. A ona to zarzuciła i nauczyła się od tego czasu kilku innych umiejętności na wysokim poziomie. Nie boi się nowych rzeczy i przede wszystkim nie boi się porzucenia starych, mimo że jest w nich świetna. A my narzekamy, że znikają nasze branże.

W ogóle nie narzekasz na nastolatki. Nie uważasz, że są okropne, egoistyczne, egocentryczne?
Nie, nie narzekam, są fajne. To nastolatki prowadzą świat w kierunku przyszłości, będą za chwilę konsumentami, dyrektorami, strategami. Uczą się umiejętności miękkich, najważniejszych w przyszłym życiu dzisiejszego pokolenia nastolatków, w naszym zresztą też, bo jak się okazuje, ludzie, którzy sobie poradzili dobrze w życiu, to nie ci, którzy w szkole mieli piątki, ale ci, którzy mają umiejętność dogadywania się z ludźmi i przekonywania ich do swoich racji. Muszą to umieć, bo w sieci bez tego nic się nie uda.

Nie widzisz problemu w tym, że twoje dzieci są w wielu sprawach lepsze niż ty. Przecież możemy się wzajemnie podziwiać. Córka nie może uwierzyć, że przeczytałem wszystkie książki, które mam, a ja w to, czego się nauczyła w sieci. Mam wrażenie, że to ona lepiej się przygotowała do życia.

Nastolatkowie są mądrzy, bo:

  • Owszem, wrzucają setki uśmiechniętych selfie, wyznają sobie jednak często prawdę o swoim życiu i przykrościach, które ich spotykają.
  • Nie potrzebują uszczęśliwiać wszystkich. Lajki od obcych są dla nich ogromnie ważne, ale naprawdę liczy się dla nich uznanie wąskiego grona przyjaciół.
  • Nowe narzędzia komunikacji są dla nich najważniejsze. Starają się odróżnić od pokolenia rodziców, stąd ich odejście od Facebooka choćby na korzyść Snapchata, którego rodzice nie ogarniają. Jesteśmy zawsze dwa kroki za nimi.
  • Z jednej strony porywają się na wszystko i umieją opanować nowe umiejętności w kilka dni czy tygodni z Internetu. Z drugiej są bardzo wrażliwi na krytykę swoich zdolności.
  • Nie boją się zmian. Oni na nie czekają.
  • Są gotowi do pracy o wiele cięższej, niż my byliśmy gotowi w ich wieku, by osiągnąć to, o czym marzą – rzeczy będące wyznacznikiem statusu.
  • Są wolni mentalnie i asertywni.
    Nie będą robić czegoś tylko dlatego, że im się każe.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze