fbpx

Oddychaj i kochaj głębiej – ćwiczenia oddechowe

Oddychaj i kochaj głębiej - ćwiczenia oddechowe
fot. materiały prasowe

Sposób w jaki oddychamy ma wpływ na nasze samopoczucie. Oddech może niwelować stres, usuwać toksyny z organizmu i poprawiać koncentrację. Może mieć również wpływ na budowanie relacji w związku, podnosząc jakość życia uczuciowego i seksualnego.

Aby mieć udany związek, trzeba stworzyć pełną i satysfakcjonującą relację z sobą samym. Jednym ze sposobów pogłębiania jej jest praca z oddechem. Badania mówią, że wykorzystujemy przeciętnie 30% możliwości płuc. Możemy wykorzystać ten potencjał, aby rozwijać relacje zarówno ze sobą jak i z partnerem.
O korzyściach płynących z praktyki oddechowej opowiada w swojej najnowszej książce „Oddech w związkach. Oddychaj świadomie, kochaj pełniej” Grzegorz Pawłowski, coach oddechem, założyciel szkoły CUUD Coaching Oddechem.

W książce „Oddech w związkach” znajdziecie ćwiczenia oddechowe do praktykowania indywidualnie lub w parze. Polecane techniki pomogą wczuć się w drugą osobę, „oddychać nią”, a w efekcie pogłębiać relację.

Przykładowe ćwiczenia:

1. ODDYCHANIE PRZESTRZENIĄ DRUGIEJ OSOBY
CZAS: 5–20 minut.
CEL: rozwój intuicji, wrażliwości, zmysłów, samopoznanie.
OCZY: otwarte.
TYP ODDECHU: słuchający.
Siedząc naprzeciw partnera, zacznij oddychać jego przestrzenią, nim – po prostu wdychaj w wyobraźni energię, sposób przejawiania się tej osoby, to jaka jest, jak wygląda, jak oddycha. Wyobraź sobie, że wdychasz energię tej osoby, że oddychasz tą osobą. Uświadom sobie, jak dużo możesz o niej wiedzieć, kiedy przez chwilę nią oddychasz.
To bardzo proste: bądź ciekawy, baw się tym i czerp z tego przyjemność.
Niczego nie oceniaj, jak tylko to możliwe, pozostań w ciekawości.

2. ODDYCHANIE CZAKRAMI
CZAS: 5–15 minut.
CEL: obudzenie, doenergetyzowanie, witalność, harmonizacja.
POZYCJA: stojąca lub siedząca.
OCZY: otwarte lub zamknięte.

Czakry: 1. krocze, 2. brzuch, lędźwie, 3. splot słoneczny, 4. serce – klatka piersiowa, 5. gardło, kark, 6. czoło, 7. ciemiączko, korona.
Doenergetyzowanie – oddychasz intensywnie, bardzo głęboko, nieregularnie, nabierając i wydychając powietrze otwartymi ustami, będąc uważnym i obecnym uważnością w okolicy danej czakry. Gdyby lekko zaczęło kręcić ci się w głowie, uspokój oddech, rozluźnij wydech. Gdyby to nie poskutkowało, możesz usiąść lub położyć się.

*Harmonizacja – oddychasz spokojnie, będąc obecny uwagą w danym miejscu, w okolicy danej czakry.

Idziesz przez czakry do góry, zatrzymując się na każdej około 0,5 do 2 minut. Kiedy dojdziesz do korony, zacznij powoli schodzić do ziemi, do stóp, cały czas oddychając. Cała podróż od korony do stóp niech zajmie ci jedną minutę.

Harmonizacja – po jednej rundzie aktywnej możesz zrobić rundę harmonizującą, delikatniejszą.

Na koniec połóż się w pozycji relaksacyjnej, z zamkniętymi oczami, nic nie robiąc, tylko czując swoje ciało, uczucia, przepływ. Nie rób nic. Można skończyć na jednej rundzie, można zrobić ich dwie lub trzy – wszystko w zależności od czasu i potrzeb, jakie mamy.

Grzegorz Pawłowski, coach oddechem z dwudziestoletnim doświadczeniem w prowadzeniu indywidualnych sesji oddechowych, założyciel szkoły CUUD Coaching Oddechem i autor książek „Oddech. Oddychaj świadomie, żyj pełniej” oraz „Oddech w związkach. Oddychaj świadomie, kochaj pełniej”.

Oddech w związkach
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze