Pamięć serca

Ilustracja Tomasz Wawer

Tęsknię, bo nie ma już domu moich dziadków, bo on odszedł do innej, bo ona zmarła. To trudne, bolesne uczucie. A jednak każda tęsknota ma głębszy sens – mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. – Warto go poznać, aby lepiej zrozumieć siebie, a nawet – przestać tęsknić.

Wojtku, czy ty za czymś lub za kimś tęsknisz?

Prawdę mówiąc, staram się nie tęsknić albo tęsknić jak najkrócej.

A można nie tęsknić na mocy decyzji?

Można. Ale nie polega to tylko na decyzji, lecz także na zrozumieniu, o co w niej chodzi. Kiedy ktoś do mnie przychodzi i mówi, że za czymś ciągle tęskni, to znaczy, że kiedyś w życiu przydarzyło mu się coś bardzo dobrego, ale trwało zbyt krótko. Albo miało się przydarzyć coś dobrego i ważnego – ale się nie przydarzyło, bo życie się skomplikowało, i teraz człowiek tęskni za tamtym „kiedyś” albo zastanawia się, co by było gdyby… Może być też tak, że człowiek nagle utracił kogoś, kto był dla niego ważną osobą. Albo z powodu głupiej kłótni rozstał się z kimś i teraz czuje, że zrobił to zbyt szybko, pochopnie. Że być może zabrakło czasu na to, by tamta miłość mogła dojrzeć i się dopełnić.

Dopełnić?

Inaczej – zrealizować swój potencjał realnie w niej tkwiący albo przeczuwany lub nawet tylko wydumany. To nie ma znaczenia. Najistotniejsze w tęsknocie jest samo poczucie niedopełnienia, niedokończenia jakiegoś ważnego emocjonalnego procesu albo z przyczyn losowych, albo z powodu własnej nieprzemyślanej lub zbyt asekuracyjnej decyzji. Bo na przykład komuś ważnemu nie powiedzieliśmy o naszych prawdziwych uczuciach i odszedł rozczarowany oraz zraniony. Albo nie zrobiliśmy czegoś, co chcieliśmy zrobić, i straciliśmy ten ukochany dom po dziadkach albo las po rodzicach… No, a teraz myślimy, że to był błąd, i żałujemy. I żal za straconą szansą zamienia się w tęsknotę. Ale tęsknota, nawet ta długotrwała i dolegliwa, może dać nam okazję do lepszego poznania siebie i do dalszego podążania w stronę dojrzałości.

(…)

Więcej w listopadowym numerze magazynu Zwierciadło.

Wydanie 11/2018 dostępne jest także w wersji elektronicznej.