Pracujesz z malkontentem? Nie ulegaj jego narzekaniom!

fot.123rf

Wchodzisz do pracy i na dzień dobry jesteś witana opowieścią o tym, co złego przytrafiło się wczoraj twojej koleżance z pokoju. Inna osoba, z którą właśnie współpracujesz przy projekcie, roztacza czarny scenariusz wydarzeń. W biurze otaczają cię malkontenci? Nie daj się wciągnąć w ich grę!
Powiedzmy to sobie szczerze: każdy z nas w pracy narzeka. Częściej lub rzadziej. Na rozmaite tematy i na różne sposoby. Narzekanie może być pomocne – jeśli ktoś skarży się na jakiś problem, wyszukując przy tym pomysły jego rozwiązania. Taka postawa jest błogosławieństwem dla współpracowników, dla biznesu i dla relacji w pracy. Narzekanie może być też terapeutyczne, każdy z nas raz na jakiś czas potrzebuje dać upust emocjom, oczyścić się z frustracji. Odrobina malkontenctwa może pomóc rozładować stres, a rozmowa o zmartwieniu bywa wyzwalaczem skrywanych obaw i tamowanej energii. Czym innym jest jednak notoryczne pogrążanie się w zmartwieniach i nieszczęściu, które nie jest nakierowane na jakąkolwiek zmianę. W ten sposób postępują malkontenci, którzy wygłaszają głównie uogólnienia. Według nich problem jest zawsze gorszy niż w rzeczywistości. Mają rozpaczliwą pewność, że „to i tak się nie uda” i „że generalnie jest bardzo źle”.

Co zrobić, jeśli takiego kogoś mamy w zespole w pracy albo nawet dzielimy z nim biuro? Najpierw zrozumieć mechanizm jego postępowania i zobaczyć, że zamiast być ofiarą problemów, jest ich inicjatorem.

O co chodzi malkontentowi?

W jego oczach rzeczywistość to zagrożenie. Malkontent zwykle nie jest na tyle głupi, by nie wiedzieć, co i jak ma być w pracy zrobione. On dostrzega jednak okoliczności, które są dla niego zbyt trudne, i poddaje się, wpadając w zwątpienie lub rozpacz. Terminy wykonania zadania są dla niego zwykle za krótkie, wytyczne niejasne, szef mało pomocny, współpracownicy do niczego, a założenia bez sensu. Gdy sobie to uświadomi, po czym opowie o tym ludziom, którzy znajdują się dookoła, pogrąża się w bezradności, mając nadzieję, że ktoś inny zaradzi problemowi. Taka jest intencja jego opowieści, którymi raczy wszystkich w zasięgu słuchu. Malkontenci ani nie potrafią, ani nie chcą zmienić sytuacji, w której tkwią. Nie radzą sobie z tym, co im nie odpowiada. Typowego malkontenta przepełnia poczucie bezsensu i nie oczekuje on żadnych użytecznych pomysłów wyjścia z sytuacji. Podejmuje też regularny wysiłek, żeby mówić o tym wszystkim, co w jego mniemaniu jest źle.

Uwaga! Istnieje niebezpieczeństwo, że wyrażanie tych negatywizmów może być zaraźliwe i rozprzestrzeniać się jak grypa. Jeśli w grupie pracowników narzekanie stanie się normą, produktywność zespołu zostanie poważnie zagrożona.

Jak rozpoznać narzekacza?

Po jego jęczącym głosie. Przekaz tego, co mówi, jest mniej więcej taki: „dźwigam na swoich ramionach mnóstwo skumulowanego nieszczęścia, bo problemy w moim życiu tylko się mnożą”.

Czego nie robić w kontakcie z marudą:

  • Nigdy się z nim nie zgadzaj, zachęci go to tylko do dalszego narzekania.
  • Nigdy też nie zaprzeczaj, bo poczuje się zmuszony do powtórzenia opowieści.
  • Nie staraj się w żadnym wypadku rozwiązać problemów za niego, bo on wcale tego nie oczekuje.
  • Nie pytaj, dlaczego narzeka, bo jeszcze raz usłyszysz jego smutną historię.

Joanna Godecka life coach, praktyk Integracji Oddechem i Integrującej Obecności

Zobacz Jak postępować z malkontentem? – 5 kroków

Malkontent to niezły manipulator

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »