fbpx

Przedświąteczne lęki – jak sobie z nimi radzić?

Przedświąteczne lęki - jak sobie z nimi radzić?
fot.123rf

Zdarza się, że już samo myślenie o zbliżających się świętach budzi nasz niepokój. Najczęściej nasze lęki mają źródło relacyjne i finansowe. Chodzi też o czas, a raczej jego brak. Jak sobie pomóc?
Dr Jeffrey Brantley, psychoterapeuta i specjalista redukcji stresu metodą uważności, autor książki „True Belonging: Mindful Practices to Help You Overcome Loneliness, Connect with Others, and Cultivate Happiness with Wendy Millstine”, tłumaczy, w jaki sposób przygotować się do świąt, żeby zminimalizować stres z nimi związany. Przede wszystkim zaleca uważność na samego siebie.Po pierwsze: przyjmij, że doświadczysz stresu

Dla niektórych z nas świąteczny stres jest nieunikniony. Pogodzenie się z nim uwolnia od „czynności” wypierania tego faktu.

Po drugie: współczuj sobie

Jeśli rzeczywiście tak jest, że myśl o spotkaniu się z teściową, nielubianym wujkiem lub wydawaniu pieniędzy na prezenty, denerwuje cię, zmierz się z tym uczuciem. Najpierw współczuj sobie z tego powodu. Znajdź na to czas i przestrzeń – usiądź w spokoju, głęboko oddychaj, poczuj w ciele swoje zdenerwowanie lub lęk. Gdy niewygodne uczucia miną, świadomie podejmij wybór co możesz zrobić. Czy rzeczywiście musisz przyjąć zaproszenie na obiad u cioci? Czy jest konieczne przeznaczać aż tyle pieniędzy na prezenty? Itd.

Po trzecie: bądź wdzięczna

To uczucie pozwoli przekierować z myśli z tego, co negatywne na to, co pozytywne. Za co możesz być wdzięczna świętom? Za to, że drzewa są białe od śniegu? Za kilka dni wolnego od pracy? Za to, że się wyśpisz? Za to, że spędzisz czas z dziećmi i partnerem? Za uśmiechy bliskich? Za choinkę?

Po czwarte: uświadom sobie, że lęk to nie ty

Boję się, nie oznacza że lęk jest tożsamy z tobą. On się tobie dzieje, ale twoja najprawdziwsza istota nie ma z nim nic wspólnego. Więc lęk jest iluzją, czym wymyślonym. Czujesz to?

Po piąte: spójrz się z ciekawością na świat

Wyobraź sobie, że to twoje pierwsze święta w życiu. Jesteś czysty jak noworodek. Nie masz żadnych złych doświadczeń, związanych ze świętami i możesz z nimi zrobić, co zechcesz. A gdy już nadejdą, odkrywaj na nowo wszystko, co z nimi związane – patrz z zachwytem na ozdoby choinkowe, wdychaj zapach piernika, baw się w zimowym lesie, słuchaj kolęd. Bądź w każdej chwili, która właśnie trwa.

Przeżyj święta bez stresu – TUTAJ

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze