Przestań się starać

fot. iStock

Wszyscy pragniemy uznania i jesteśmy w stanie wiele zrobić, by je zyskać. Tylko że prawdziwą satysfakcję daje uznanie dla tego, kim jesteśmy i co robimy. Nie osiągniemy jej, dopasowując się do wymagań i oczekiwań innych. – My nie mamy się starać, my mamy żyć. Przyszliśmy na świat ze wszystkim, czego tak naprawdę potrzebujemy – mówi Katarzyna Miller w kolejnej lekcji dorosłości.

W miarę jak dorastamy i zaczynamy rozglądać się dookoła siebie, czytać książki, słuchać innych ludzi, a już najbardziej gdy zaczynamy interesować się ogólnie pojętym rozwojem – dociera do nas sporo przekazów na temat tego, co to znaczy być w życiu spełnionym. Jednym z najczęstszych i najbardziej szkodliwych jest: „Świat jest w zasięgu twojej ręki”. Czyli: możesz mieć pracę, jaką chcesz, wymarzonego partnera, idealny dom i perfekcyjny wygląd. Wystarczy, że się postarasz. Nie masz? Widocznie się nie starasz.

Otóż nie jest prawdą, że możemy osiągnąć absolutnie wszystko. Bo na pewne rzeczy mamy wpływ, a na inne nie. Zgodnie ze słowami modlitwy: „Boże, użycz mi pogody ducha, abym godziła się z tym, czego zmienić nie mogę, odwagi, abym zmieniała to, co zmienić mogę, i mądrości, abym umiała odróżnić jedno od drugiego”.

(…)

Więcej w majowym numerze magazynu SENS.

Wydanie 05/2018 dostępne jest także w wersji elektronicznej.