1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Psycholog online - jak wygląda terapia przez Internet i jak się przygotować?

fot. materiały prasowe klienta
fot. materiały prasowe klienta
Kwarantanna z powodu koronawirusa sprawiła, że bardzo wiele usług przeniosło się do Internetu. Niektóre z nich, jak na przykład terapia, były tam jednak od zawsze - jako alternatywa dla spotkań twarzą w twarz. Jak wygląda współpraca z psychologiem za pomocą Skype lub innego komunikatora? Jak się odpowiednio przygotować, by móc w pełni wykorzystać sesję?

Dla kogo terapia przez Internet będzie dobrą opcją?

Nie tylko w czasie społecznej izolacji korzystamy z usług przez Internet. Współpraca z psychologiem wymaga od pacjenta przede wszystkim regularności: spotkania powinny odbywać się przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej w tym samym miejscu i o tej samej porze. Nie każdy jest jednak sprostać tym wymaganiom, z bardzo różnych powodów. Niektórzy pracują w nietypowych, zmieniających się godzinach, inni wyjeżdżają w delegacje, jeszcze inni mieszkają za granicą, a szukają terapii w języku ojczystym. Czasem na osobiste stawianie się na sesji nie pozwala stan zdrowia lub samopoczucie pacjenta. Właśnie w takich wypadkach jest doskonałym rozwiązaniem. Taka forma spotkania z terapeutą jest pełnowartościowa i skuteczna.

Czy terapia online będzie skuteczna?

Tak. Jedynym warunkiem jest oczywiście chęć współpracy z dwóch stron i podejście do tematu na poważnie. Nie mniej ważna jest systematyczność i zachowanie podstawowych reguł. To, że pacjent komunikuje się z psychologiem za pomocą komunikatora nie oznaczam, że może podchodzić do sesji „na luzie“, a więc wstawać od komputera, odbierać telefony, czy zaglądać w tym czasie do skrzynki mailowej. Oczywiście terapeutę obowiązuje całkowita tajemnica zawodowa, bez względu na formę komunikacji.

Jak przygotować się do sesji online?

Wiemy już, że to opcja dobra dla każdego, warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach:
  • Na czas sesji należy znaleźć pomieszczenie, w którym będzie panował całkowity spokój.
  • Pacjent musi być sam, w tle nie może znajdować się żadna, nawet bardzo bliska osoba.
  • Terapia powinna odbyć się w miejscu prywatnym, gdzie pacjent czuje się bezpiecznie i jednocześnie ma pewność, że łącze jest stabilne, a wizja nie zostanie zerwana.
  • Na czas sesji trzeba odłożyć telefon (lub wyłączyć powiadomienia), w pokoju należy również wyciszyć radio i telewizor.
Spełniając te warunki, zyskujemy gwarancję, że będzie mógł pracować z nami tak samo, jak w czasie sesji w gabinecie.

Jakie korzyści daje psychoterapia online?

Sesje poprzez Skype są niejednokrotnie nieco tańsze od wizyty w gabinecie, a wiadomo, że czasem to właśnie kwestia finansowa powstrzymuje pacjentów przed podjęciem leczenia. To jednak nie jedyna korzyść: terapia online umożliwia kontakt z terapeutą z wybranego miasta lub kraju, co będzie cenne zwłaszcza w trakcie wyprowadzki i jednoczesnej chęci kontynuowania leczenia.

Spotkanie przez Internet będzie świetną formą dla osób wycofanych społecznie, które nie są gotowe na spotkania na żywo. Terapia online to jednak przede wszystkim duża oszczędność czasu. Pacjent nie musi ruszać się z domu, nie dojeżdża, ale korzysta z pomocy „tu i teraz“.

Aby zacząć psychoterapię online wystarczy komputer, telefon lub tablet z dostępem do Internetu. Pamiętajcie, żeby nawiązywać współpracę z profesjonalistami. Upewnijcie się, że terapeuta ma odpowiednie uprawnienia, nie bójcie się pytać. Terapia online rządzi się takimi samymi prawami, jak spotkania w gabinecie, dlatego nie musicie się martwić o jakość pracy ani jej skuteczność. Waszym zadaniem jest jedynie stworzenie sobie odpowiednich warunków i oczywiście osobiste zaangażowanie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze