fbpx

5 sposobów na trudnych ludzi

5 sposobów na trudnych ludzi
fot. 123rf

Trudna osoba? To ktoś, kto plotkuje, krytykuje, lekceważy, krzyczy. Jest w pracy, w domu, w sklepie. To sąsiad, mąż, koleżanka z pracy, kasjerka. Oto 5 prostych wskazówek, jak sobie radzić z trudnymi osobami.
1. Krótkie, rzeczowe wyjaśnienie. Jeśli współpracownik przychodzi do ciebie do pracy do pokoju zbyt często, żeby porozmawiać, a ty nie masz na to czasu ani ochoty, powiedz w czym rzecz. Krótko i na temat, najlepiej z uśmiechem, jeśli czujesz że możesz podarować go na osłodę.

2. Ograniczenie czasu,
który spędzasz z trudnym człowiekiem. Jeśli twoja siostra ciągle narzeka podczas rodzinnych imprez, wyjdź z pokoju, gdy ona to robi. Nie rozmawiaj długo przez telefon z koleżanką, która kipi agresją. Z nazbyt krytyczną mamą też można rzadziej się kontaktować.

3. Ignorowanie zachowania, które doprowadza cię do szaleństwa. Nie reaguj na plotki, gdy ktoś stara ci się wyjaśnić, kto z kim ma romans w pracy. Nie odpowiadaj na zaczepki osób, których nie lubisz. Patrz na zegarek i odchodź, zmieniaj temat, nie komentuj.

4. Konfrontacyjne pilnowanie granic. Znaj swoje granice. Jeśli masz znajomego, którego zachowania po prostu nie możesz tolerować, powiedz o tym ze stanowczą prośbą o zmianę, ale bądź przygotowana na odmowę. Nie możesz zmienić czyjegoś zachowanie, ale możesz własne.

5. Przeczekanie. Potrzebne jest, gdy w grę wchodzą trudne emocje. Gdy ktoś jest wściekły czy histeryczny, weź oddech, zanim zareagujesz. Dasz sobie przestrzeń, by poczuć siłę, będziesz myśleć bardziej logicznie.

Razem z naszym rozwojem zmienia się definicja trudnych ludzi i umiejętność radzenia sobie z nimi. Nie każda z powyższych wskazówek jest dobra dla każdej sytuacji lub osoby.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze