1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Mity o silnych osobach

123rf
123rf
Na temat ludzkiej siły funkcjonują stereotypy. Siła myli się nam z tym, co nią w ogóle nie jest.

Często mówimy - „To silny mężczyzna”, albo „Ta kobieta ma siłę”, gdy mamy na myśli cechy wielkościowe, kiedy ludzie wykazują się: pogardą dla innych, sztywnością, uporem, agresją i chęcią kontrolowania innych. Tacy ludzie mają silne tendencje do zastraszania i my im ulegamy.

Siła myli nam się z wewnętrzną mocą, która jest zupełnie czymś innym - kontaktem ze sobą i wypływającą z niej zdrową asertywnością. Moc polega również na odwadze w okazywaniu swoich uczuć (także tych trudnych, na przykład złości), na byciu wrażliwym wśród ludzi, stawaniu za sobą w taki sposób, by nie ranić innych. Ludzie mocni mają charyzmę, nie potrzebują niczego wymuszać, drogę toruje im autentyczność wypływająca z miłości własnej. Siła natomiast ma wiele wspólnego z władzą, narzucaniem jej innym ze strachu przed wchodzeniem w prawdziwe relacje. Negatywna siła idzie w parze z zamknięciem uczuciowym, co może wyglądać jak wytrzymałość i przebojowość.

Istnieje niebezpieczeństwo przebywania z pozornie silnymi osobami. Oni boją się własnych emocji, dlatego nie pozwalają innym ich przeżywać i przede wszystkim okazywać. Możesz zauważyć, że przy kimś takim tłumisz, co czujesz. Po jakimś czasie okazuje się, że wyparte uczucia ukazują się i ty nie bardzo wiesz, dlaczego czujesz żal czy złość w stosunku do silnej osoby. W rezultacie nie jesteście w prawdziwej relacji, w której uczucia swobodnie przepływają, bo nie są na bieżąco wyrażane. W takich relacjach ma miejsce specyficzny „handel”, wymiana - coś za coś. Osoby pozornie silne pilnują, żeby nie dać za wiele i niczego nie stracić. Jeśli poświęcają ci uwagę, chcą czegoś w zamian i zrobią wiele, żeby to otrzymać. Posiadają odpowiednie do tego narzędzia jak: upór, umiejętność wpływania poprzez kontrolę, nie zważanie na uczucia, krzyk, dominacja, szantaż, arogancja, zarozumiałość. To są oznaki słabości, braku pewności siebie, poczucia niskiej wartości. Jeśli mylisz siłę z mocą ulegniesz idealizacji takiej osoby i dasz to, czego ona od ciebie chce. Ale szybko zauważysz, że nie czujesz się w takiej relacji dobrze, bo jesteś traktowana jak przedmiot. Dzieje się tak dlatego, że oznaką rzeczywistej mocy jest otwartość na innych i elastyczność, a jednocześnie pewność siebie płynąca z silnego poczucia kim się jest. Wówczas relacja układa się sama, jest płynna i satysfakcjonująca. Ludzie nie boją się siebie i czują się razem bezpiecznie.

Wyznaczniki prawdziwej mocy:

- otwarcie się na wpływy innych, - zaufanie do siebie, - umiejętność delegowania zadań (nie trzeba wszystko trzymać pod kontrolą), - szybkie podejmowanie decyzji w zgodzie ze sobą, - postrzeganie innych jako równych sobie, - brak agresywnych zachowań, - odwaga w przyznawaniu się do słabości, - umiejętność rozpoznawania ludzi.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze