Najczęstsze rodzinne walki wakacyjne

Sporty wodne
123rf.com

Lato może się stać czasem raniących kłótni i wielkiej niezgody. Kiedy mamy wreszcie okazję, żeby być ze sobą bliżej, widać, że mamy z tym trudności. Jak uniknąć walk wakacyjnych? Najpierw rozpoznaj najbardziej groźne punkty zapalne.
1. Walka z dziadkami, którzy opiekują się dziećmi

Niby to jest oczywiste, że podczas wakacji dzieci przez jakiś czas znajdą się pod opieką dziadków. Jednak pojawiają się jakieś podskórne animozje. Musisz słuchać narzekania na to, że dzieci są źle wychowane, że babcia jest zmęczona, bo to już nie te lata, dziadek zresztą też. Wydaje ci się, że to cena, którą masz zapłacić za opiekę nad dziećmi i nieporadnie próbujesz przedstawiać swoje argumenty. Walka ma wtedy charakter podjazdowy. Lepiej będzie jak szczerze porozmawiasz o kwestii, czy dziadkowie mogą i chcą pomóc. Już na początku wyjaśnijcie sobie, co w związku z tym czujecie.

2. Walka o wakacyjny budżet

Receptą na ten rodzaj walki jest ustalenie planu wydatków. Budżet wakacyjny podzielcie na: noclegi, wyżywienie, przyjemności, prezenty, rozrywkę. I trzymajcie się ustaleń.

3. Walka podczas pakowania się

Najpierw pojawia się kłótnia na temat tego, kiedy zacząć się pakować, potem co zabrać i dlaczego tak dużo bądź tak mało. Pakowanie na ostatnią chwilę tylko pogarsza sprawę. Dwa dni przed wyjazdem to ostatni dzwonek. Dobrze jest, jeśli każdy zajmuje się sobą, nawet dzieci. Najpierw przygotujcie rzeczy, które chcecie zabrać, a potem drogą eliminacji rezygnujcie z tego, co jest niepotrzebne, bo nie zmieści się w walizce. Wyobrażajcie sobie, co się stanie, jeśli tego nie zabierzecie. Zwykle nic.

4. Walka lokalizacyjna

Dokąd wyjechać? Ta walka pojawia się przy planowaniu wakacji i jedynym rozwiązaniem jest zrobić tak, żeby zadowolić wszystkich. Do tej pory się zastanawiajcie, aż każdy zostanie uszczęśliwiony wakacjami.