fbpx

Najczęstsze rodzinne walki wakacyjne

Sporty wodne
123rf.com

Lato może się stać czasem raniących kłótni i wielkiej niezgody. Kiedy mamy wreszcie okazję, żeby być ze sobą bliżej, widać, że mamy z tym trudności. Jak uniknąć walk wakacyjnych? Najpierw rozpoznaj najbardziej groźne punkty zapalne.
1. Walka z dziadkami, którzy opiekują się dziećmi

Niby to jest oczywiste, że podczas wakacji dzieci przez jakiś czas znajdą się pod opieką dziadków. Jednak pojawiają się jakieś podskórne animozje. Musisz słuchać narzekania na to, że dzieci są źle wychowane, że babcia jest zmęczona, bo to już nie te lata, dziadek zresztą też. Wydaje ci się, że to cena, którą masz zapłacić za opiekę nad dziećmi i nieporadnie próbujesz przedstawiać swoje argumenty. Walka ma wtedy charakter podjazdowy. Lepiej będzie jak szczerze porozmawiasz o kwestii, czy dziadkowie mogą i chcą pomóc. Już na początku wyjaśnijcie sobie, co w związku z tym czujecie.

2. Walka o wakacyjny budżet

Receptą na ten rodzaj walki jest ustalenie planu wydatków. Budżet wakacyjny podzielcie na: noclegi, wyżywienie, przyjemności, prezenty, rozrywkę. I trzymajcie się ustaleń.

3. Walka podczas pakowania się

Najpierw pojawia się kłótnia na temat tego, kiedy zacząć się pakować, potem co zabrać i dlaczego tak dużo bądź tak mało. Pakowanie na ostatnią chwilę tylko pogarsza sprawę. Dwa dni przed wyjazdem to ostatni dzwonek. Dobrze jest, jeśli każdy zajmuje się sobą, nawet dzieci. Najpierw przygotujcie rzeczy, które chcecie zabrać, a potem drogą eliminacji rezygnujcie z tego, co jest niepotrzebne, bo nie zmieści się w walizce. Wyobrażajcie sobie, co się stanie, jeśli tego nie zabierzecie. Zwykle nic.

4. Walka lokalizacyjna

Dokąd wyjechać? Ta walka pojawia się przy planowaniu wakacji i jedynym rozwiązaniem jest zrobić tak, żeby zadowolić wszystkich. Do tej pory się zastanawiajcie, aż każdy zostanie uszczęśliwiony wakacjami.

5. Walka o własną przestrzeń

Podczas wspólnego pobytu w pokoju hotelowym, każdy może poczuć, że brakuje mu własnej przestrzeni. Uszanujcie to, że zarówno ty, jak i partner, potrzebujecie samotnego spaceru lub spokoju, żeby poczytać książkę. Wymieniajcie się opieką nad dziećmi.

6. Walka o wydatki na przyjemności dzieci

Lody, gofry, wesołe miasteczko, dmuchane oraz inne zabawki. Wbrew pozorom to może stać się na wakacjach problemem. Dzieci zazwyczaj chcą przyjemności bez ograniczeń, to my mamy je w swoich głowach i portfelach. A gdy im odmawiamy, źle się z tym czujemy. Dlatego warto wcześniej ustalić, ile pieniędzy dziennie możemy przeznaczyć na przyjemności i wtedy świadomie się nimi cieszyć do woli.

7. Walka o wakacyjne tradycje

Twój partner może na przykład uważać, że pobyt z jego rodzicami na działce podczas wakacji jest konieczny, ty natomiast nie wyobrażasz sobie lata bez morskiej plaży. Nasze stałe przekonania, również te na temat wakacji, sprawiają, że jesteśmy mało elastyczni i boimy otworzyć się na nowe. W tym roku zrób coś inaczej niż dotychczas.