1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Nobel dla kobiet!

Ellen Johnson-Sirleaf, Leymah Gbowee i Tawakkul Karman otrzymały Pokojową Nagrodę Nobla.

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla została podzielona między 3 kobiety: Ellen Johnson-Sirleaf - pierwsza kobieta-prezydent w Afryce, obecna prezydent Liberii, Leymah Gbowee - działaczka na rzecz praw człowieka w Liberii, a także Tawakkul Karman - jemeńska dziennikarka i bojowniczka o prawa człowieka.

Jak podano w uzasadnieniu, kobiety zostały uhonorowane za „walkę bez przemocy na rzecz bezpieczeństwa kobiet i ich prawa do pełnego udziału w procesie budowania pokoju” na świecie. „Nie możemy osiągnąć demokracji i trwałego pokoju na świecie, dopóki kobiety nie otrzymają tych samych możliwości co mężczyźni, by wpływać na rozwój społeczny” - wyjaśnił Komitet.

To jest moment przełomowy, w którym doceniono kobiecy sposób uprawiania polityki, to rzeczywiście przynosi niesamowite efekty – mówi prof. Magdalena Środa, Minister Edukacji, Nauki i Sportu w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet, etyczka i filozofka. - Oceniam przyznanie tej nagrody jako sukces na miarę tego, jakim było otrzymanie nagrody przez Ghandiego. To pokazało, że działania pozaprzemocowe, wymagające kompetencji kobiecych, odnoszą niesamowite skutki – dodaje prof. Środa.

72-letnia Johnson-Sirleaf to obecna prezydent Liberii (od stycznia 2006 roku), pierwsza kobieta na tym stanowisku w Afryce. Jedną z jej głównych zasług było zapewnienie bezpieczeństwa w Liberii, a także promocja gospodarcza w kraju.

Leymah Gbowee, kolejna Liberyjka, jest działaczką na rzecz praw człowieka i pokoju. Jej organizacja, Women of Liberia Mass Action for Peace, przyczyniła się do zakończenia wojny domowej. Według uzasadnienia Komitetu umożliwiła budowanie mostów między podzielonymi częściami Liberii oraz pracowała na zwiększenie roli tego kraju w Afryce. Historię swoich dokonań opowiedziała w autobiografii „Niech wielka będzie nasza moc: o tym, jak wspólnota kobiet, modlitwa i płeć zmieniły naród pogrążony w wojnie”.

Ostatnia laureatka - Tawakkul Karman to 32-letnia dziennikarka, założycielka organizacji „Dziennikarki Bez Kajdan” (Women Journalists Without Chains). Jemenka jest bojowniczką na rzecz praw człowieka, demokracji i wolności słowa, jedną z czołowych postaci protestów przeciwko prezydentowi Jemenu Alemu Abd Allahowi Salahowi.

Karman oświadczyła, że swoją nagrodę dedykuje uczestnikom Arabskiej Wiosny.

Przewodniczący Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland wyraził nadzieję, że tegoroczne wyróżnienie uwrażliwi społeczność międzynarodową na gwałty i inną przemoc, której ofiarami padają kobiety, a także na rolę kobiet w promowaniu demokracji w Afryce oraz świecie arabskim i islamskim.

Trzy laureatki Pokojowej Nagrody Nobla otrzymają 10 milionów koron szwedzkich (ok. milion euro). Nagroda, podzielona na trzy, równe części, zostanie wręczona 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Do tej pory, przez 110 lat historii Pokojowej Nagrody Nobla, wyróżnienie otrzymało 12 kobiet (nie licząc tegorocznych laureatek).

Źródła: Kongres Kobiet, Wirtualna Polska

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze