1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Wpływ cukru na mózg

Wpływ cukru na mózg

123rf.com
123rf.com
Najnowsze badania przeprowadzone na University of California pokazują, że wysoko fruktozowy cukier negatywnie wpływa na mózg. Można temu przeciwdziałać spożywając kwasy tłuszczowe omega-3.

Badanie opublikowano w Journal of Physiology. - Nasze wyniki pokazują, że to, co jesz wpływa na to, jak myślisz - powiedział dr Fernando Gomez-Pinilla, profesor neurochirurgii. - Spożywanie wysoko fruktozowego cukru w dłuższej perspektywie zmienia zdolność mózgu do uczenia się i zapamiętywania informacji. Ale dodanie kwasów tłuszczowych omega-3 do posiłków może pomóc zminimalizować straty.

W jaki sposób cukier wpływa na mózg? Wcześniejsze badania dowodziły, że fruktoza negatywnie działa na wątrobę, powoduje cukrzycę i otyłość. Teraz naukowcy przyjrzeli się jak wysoko fruktuzowy syrop kukurydziany (6 razy słodszy od cukru trzcinowego), który jest powszechnie dodawany do przetworzonej żywności, napojów bezalkoholowych, żywności dla dzieci i słodzików. Przeciętny Amerykanin spożywa ponad 40 kilogramów tego syropu w ciągu roku.

W trosce o swoją pamięć oraz zdolność uczenia się Gomez-Pinilla radzi nam, byśmy zminimalizowali spożycie fruktozy. Zaleca zamienić słodycze na świeże owoce (które oprócz fruktozy zawierają ważne antyoksydanty) i jogurt grecki. Okazjonalnie dobrze jest jeść gorzką czekoladę. A jeśli zdarzy ci się skusić na coś słodkiego i niezdrowego, jedz pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, czyli łososia, orzechy włoskie i siemię lniane. Albo zażywaj codziennie kapsułkę kwasu dokozaheksaenowego (DHA). W ten sposób ochronisz się przed uszkodzeniem połączeń chemicznych między komórkami mózgu, które są odpowiedzialne za zapamiętywanie.

Źródło: University of California

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze