1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Zapominanie dobre dla pamięci

123rf.com
123rf.com
W pewnych okolicznościach zapominanie odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu pamięci. Nie zawsze warto przejmować się kłopotami z pamięcią.

Artykuł opublikowany w Psychological Science donosi, że zapominanie nie zawsze jest takie złe jak nam się wydaje. - Szanujmy to, że potrafimy zapominać - powiedział Ben Storm, profesor psychologii na University of Illinois w Chicago. - Nasze wspomnienia gromadzą się bardzo szybko. Jeśli wszystkie je „trzymalibyśmy” w mózgu, niemożliwym stałaby się nauka nowych rzeczy. Na szczęście tak się nie dzieje. Ludzki mózg umie zapomnieć to, co dla niego zbędne.

Profesor Storm starał się zrozumieć, w jaki sposób nasze umysły wybierają do zapamiętania odpowiednie wspomnienia. Dlaczego nie wypieramy z pamięci obrazu pięknej plaży czy wschodu słońca? Natomiast chętnie wyrzucamy z pamięci numery telefonów albo symbol miejsca parkingowego, na którym zostawiliśmy samochód? Naukowcy wykazali, że łatwiej się nam zapomina, kiedy jesteśmy rozproszeni innymi czynnościami i myślami. Kluczem więc do zapamiętywania jest zawsze koncentracja i połączenie informacji z emocjami. - Wyniki badań są dla nas podpowiedzią, żebyśmy po prostu świadomie starali się pamiętać o tym, co jest dla nas istotne, a nie skupiali się sprawach dla nas nieważnych, wówczas mózg samo o nich zapomni i nie będziemy mieć kłopotów z pamięcią - podsumował badania Storm.

Źródło: Association for Psychological Science

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze