1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Relacje
  4. >
  5. Jak poprawić relacje w związku? Drobne zmiany czynią cuda! Oto 5 sposobów, dzięki którym wasz związek odzyska blask

Jak poprawić relacje w związku? Drobne zmiany czynią cuda! Oto 5 sposobów, dzięki którym wasz związek odzyska blask

(Fot. Sven Hagolani/Getty Images)
(Fot. Sven Hagolani/Getty Images)
Wasza relacja powszednieje, blednie i przygasa? Być może brakuje w niej nie tyle słynnej iskry, ale codziennych gestów, dzięki którym ludzie czują się kochani.

Codzienność uśmierciła już niejeden związek. Praca, obowiązki, zmęczenie – to analogowe i to cyfrowe – sprawiają, że trudno nam dbać o jakość relacji. Jak ją poprawić? Zazwyczaj nie potrzeba wielkich zmian, spektakularnych czynów i wylewnych deklaracji miłości. Wystarczą małe gesty i… większa uważność na ukochaną lub ukochanego.

5 sposobów na ocieplenie waszej relacji

1. Szeptem do mnie mów!

Nie chodzi tu bynajmniej o poziom decybeli, ale ton i tembr głosu, jakim się do siebie zwracamy. Okazuje się, że jest to bardzo ważny, choć często pomijany aspekt komunikacji w związku. Oczywiście łatwo szeptać czułe słówka i mówić do siebie miękko w chwilach miłosnych uniesień. Znacznie trudniej zachować miły ton przy planowaniu, kto zrobi zakupy czy zapłaci rachunki, nie mówiąc już o sytuacji, gdy w związku pojawia się różnica zdań. Wówczas podczas wymiany słów często pojawia się podniesiony ton, w którym pobrzmiewają nuty zniecierpliwienia, lekceważenia, pobłażania czy sarkazmu.

Zachowując życzliwy, współczujący ton głosu – nawet podczas nieporozumień – wykazujemy szacunek i chęć wspólnego stawiania czoła wyzwaniom, zapewniając partnerowi lub partnerce bezpieczeństwo emocjonalne.

Badania pokazują, że niższy i spokojniejszy ton głosu, a także wolniejsze tempo mówienia przekładają się na postrzeganie wypowiedzi jako bardziej troskliwej i współczującej.

2. Dotknij mnie!

Mowa ciała nie kłamie. Codziennie wysyłamy do siebie mnóstwo sygnałów niewerbalnych, które świadczą o jakości i temperaturze naszego związku. Chodzi zarówno o fizyczne gesty, takie jak dotyk, jak i o postawę i pozycję ciała czy sposób, w jaki na siebie patrzymy. Spojrzeniem można zabić, zranić, ale równie dobrze przytulić i wzmocnić, dbając o więź.

Sygnały niewerbalne, które kontrolujemy w mniejszym stopniu niż słowa, często ujawniają prawdziwą naturę relacji. Oznaki emocjonalnej bliskości to pochylanie się w stronę drugiej osoby, częste nawiązywanie kontaktu wzrokowego lub spontaniczny dotyk fizyczny. Z kolei nerwowe ruchy, siadanie daleko od siebie, unikanie patrzenia w oczy mogą wskazywać na narastający dystans i pogłębiające się niezrozumienie pomiędzy partnerami.

Zmorą naszych czasów są telefony komórkowe, które odciągają uwagę, rozpraszają i uniemożliwiają kontakt wzrokowy z najbliższymi osobami. Scrollowanie telefonu podczas rozmowy czy wspólnych posiłków, czyli zjawisko określane jako phubbing, nie bez powodu jest odbierane jako lekceważenie i brak zainteresowania. Dbając o relację w związku, lepiej nie trzymać telefonu w domu w zasięgu ręki.

3. Nie szczędź drobnych gestów

Zamiast „kocham cię” rzuconego w przelocie od niechcenia, spraw, aby wybrzmiała między wami inna deklaracja miłości. „Myślę o Tobie”, „Dostrzegam cię” czy „Rozumiem twoje potrzeby” najlepiej wyrazić czynami. Drobne gesty na co dzień sprawdzą się lepiej niż romantyczne gesty: bukiet kwiatów do łóżka czy kolacja przy świecach.

Kiedy twój partner parzy ci ulubioną kawę o poranku, a ty szykujesz mu relaksującą kąpiel, gdy wraca do domu po ciężkim dniu, to coś więcej niż miły gest – to znak wzajemnej troski i uwagi. I dowód na to, że znacie swoje potrzeby, jesteście na nie uważni i umiecie je zaspokoić. Akty życzliwości w związku podkreślają zaangażowanie w utrzymanie i pogłębianie relacji. Są cichym, ale mocnym potwierdzeniem inwestycji we wspólne życie.

4. Obdarzaj uwagą

Starajcie się pamiętać o waszych upodobaniach, przyzwyczajeniach i wspomnieniach: o ulubionych piosenkach, potrawach, sposobach spędzania wolnego czasu. Wzajemna uważność sprzyja pogłębianiu więzi – dzięki niej bez trudu zapamiętasz nazwę ulubionego zespołu twojego partnera, a on będzie wiedział, że nie znosisz herbaty bez cukru. Takie drobiazgi wbrew pozorom wpływają na jakość relacji i świadczą o tym, na ile potraficie zestroić wasze światy, co jest ważne w budowaniu długotrwałej, dobrej relacji.

5. Czytaj sygnały

Trudno czytać w myślach, jednak ta umiejętność bardzo przydaje się, jeśli chce się dbać o dobre relacje w związku. Często zamiast słów wysyłamy sobie subtelne sygnały, prosząc o uwagę, bliskość czy wsparcie. Ciężkie westchnienia, nos na kwintę czy uporczywe milczenie wiele mówią o naszym stanie ducha. To, jak twój partner reaguje na te komunikaty, pokazuje jego emocjonalne zaangażowanie w związek. Badania udowadniają, że zrozumienie i reagowanie na tego typu sygnały emocjonalne, co fachowo określa się mianem responsywności, może poprawić jakość relacji, wzmacniając emocjonalną więź.

Źródło: „5 Ways to Brighten Your Relationship With Little Things”; psychologytoday.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze