1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Rozstanie. Jak przeżywamy żal po rozstaniu z partnerem?

Jak poradzić sobie z rozstaniem? Jak odnaleźć się w nowej sytuacji, gdy mamy poczucie, że świat się dla nas skończył? (fot. iStock)
Jak poradzić sobie z rozstaniem? Jak odnaleźć się w nowej sytuacji, gdy mamy poczucie, że świat się dla nas skończył? (fot. iStock)
Cierpienie po utracie miłości może przebiegać podobnie jak żałoba po śmierci kogoś bliskiego. Jak poradzić sobie po rozstaniu? To proces, który wiąże się z ogromnymi emocjonalnymi kosztami. Tylko przeżyta w pełni strata daje szansę na kolejny, oby szczęśliwszy, związek.

Jak przeżyć rozstanie? Przede wszystkim należy uświadomić sobie etapy, które musimy przejść, aby proces żałoby w pełni się zakończył.

Rozstanie. Etap 1: szok, niedowierzanie

Ten etap pojawia się z informacją, że to już koniec. Nie możesz uwierzyć, że ktoś najbliższy mógł zadać ci aż tyle cierpienia. To, co się dzieje, jest tak szokujące, że nie jesteś w stanie przyjąć tego do wiadomości. Chronisz swoje emocje poprzez zaprzeczanie. Cierpisz, także fizycznie. Nie śpisz, nie jesz, masz natłok myśli, ciągle płaczesz.

Co możesz zrobić?
Spotykaj się z bliskimi, szukaj oparcia, możliwości wygadania. Płacz, wyrzucaj z siebie emocje.

Rozstanie. Etap 2: złość, wściekłość

Gdy dociera do ciebie realność zdarzenia, czujesz złość na partnera, chcesz go ukarać, zemścić się, chcesz, by cierpiał. Dewaluujesz związek, by poprzez zaprzeczenie jego wartości odzyskać „utopione” w nim koszty (czas i emocje).

Co możesz zrobić?
Jeśli chcesz dopiec partnerowi, wykrzycz swój ból w liście, w którym wszystko mu „wygarniesz”. Później list rytualnie spal lub podrzyj. To będzie symboliczny „odwet”.

Rozstanie. Etap 3: spadek samooceny

Gdy twój status jest już dla ciebie jasny – „zostałam porzucona” – pojawiają się samooskarżenia: „jestem za stara/za młoda”, „do niczego”. Czujesz się gorsza, maleje twoje poczucie własnej wartości. Chcesz się zaszyć w najciemniejszy kąt, stać się niewidoczna dla świata.

Co możesz zrobić?
Nie obwiniaj się. Otocz się życzliwymi osobami i terapeutycznymi kolorami (żółty, pomarańczowy). Płacz, krzycz. Jeśli smutek jest zbyt wielki, idź do psychologa.

Rozstanie. Etap 4: akceptacja i odbudowa

To długa faza – z każdym dniem coraz bardziej godzisz się z faktami, nie liczysz już na spektakularny powrót ukochanego. Tworzysz powoli własne rytuały, dochodzisz do równowagi życiowej, odbudowujesz swój świat.

Co możesz Zrobić?
Dbaj o siebie, dobrze się odżywiaj. Kup sobie nowe ubranie, zadbaj o fryzurę i makijaż. Zapisz się na fitness lub kurs, spaceruj, pójdź sama do kina.

Rozstanie. Etap 5: zrozumienie i wybaczenie

Jesteś w stanie wybaczyć partnerowi, zrozumieć jego motywy i decyzję o rozstaniu. Życzysz mu wszystkiego dobrego. Zamiast złości starasz się przechowywać w pamięci dobre chwile i  wdzięczność za nie. Ale idziesz dalej.

Co możesz Zrobić?
Patrz w przeszłość z wdzięcznością, w przyszłość z nadzieją. Możesz być jeszcze szczęśliwa!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze