1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

10 przykazań - jak przetrwać świąteczną presję

fot.123rf
fot.123rf
Wigilia tuż tuż. Znając polską tradycję zapewne większość z nas jest w oku świątecznego cyklonu sprzątając i szykując 12 potraw! Zatem mam dla Was 10 przykazań, które być może pomogą Wam przetrwać świąteczną presję:

  1. Przede wszystkim weź sprawy we własne ręce! Niezależnie od tego czy to Ty organizujesz świąteczne spotkanie, czy wyjeżdżasz na wczasy, idziesz w gości, bądź zostajesz w domu z kotem, to Ty jesteś odpowiedzialny za to jak spędzisz ten czas i czy będziesz go wspominał z uśmiechem na ustach. Więc zastanów się, co Ty możesz zrobić, aby te święta były wyjątkowe.
  2. Ustal swój cel, czyli jak właściwie chcesz spędzić te święta? Myśląc o swoim świątecznym celu nie koncentruj się jedynie na jego fizycznych przejawach, np. karpiu w trzech smakach, ale zastanów się też PO CO CI TO WSZYSTKO. Co chcesz myśleć, jak chcesz się czuć i jak zachowywać? Jaką atmosferę pragniesz stworzyć, jaki kontakt nawiązać ze swoimi bliskimi?
  3. Wyobraź sobie Twój idealny scenariusz. Zamknij oczy i wejdź w swoją wizję Świąt. I jak się czujesz? Co widzisz? Co słyszysz? Czy wszystko jest tak, jak powinno być? Może warto wprowadzić jakieś zmiany? Wizualizacja pomoże Ci urealnić Twój cel i znaleźć motywację na kilka najbliższych dni ciężkiej pracy.
  4. Weź pod uwagę swoich bliskich. Jeśli spędzasz Święta w większym gronie warto zadbać o samopoczucie i komfort innych osób. Nawet jeśli Ty nie jesteś osobą praktykującą, może Twoim rodzicom czy dziadkom zależałoby na wspólnym uczestniczeniu w pasterce? Jeśli Twoi teściowie praktykują post w Wigilię, to może warto przygotować skromniejszy obiad przed i tak syta kolacją? Jeśli Twoja kuzynka jest wegetarianką, to może warto przygotować bezmięsny barszcz i kapustę z grzybami bez skwarek. Przynajmniej w ten wyjątkowy czas warto zastanowić się, jakie potrzeby i wartości mają inne osoby i czy jesteśmy w stanie je zaspokoić w sposób, który nie koliduje z naszymi wartościami. Na pewno zaprocentuje to nam bardziej rodzinną atmosferą.
  5. Spraw, aby każdy poczuł się ważny. Zaangażuj innych w świąteczne przygotowania i rozdziel obowiązki tak, aby każdy poczuł się odpowiedzialny za efekt końcowy. Zwróć też uwagę na komunikację – zamiast komenderować, zaraź wszystkich wspólną wizją! A przy świątecznym stole postaraj się nawiązać kontakt z każdym. Nawet jeśli to Ty jesteś rodzinnym milczkiem, pamiętaj, że Święta stwarzają doskonałe tematy do rozmów. Zawsze możesz powiedzieć cioci Krysi, że „pięknie komponuje się z choinką”. Grunt, abyś miał dobre intencje. Jeśli okażesz uwagę i zainteresowanie drugiej osobie, możesz być pewny, że wróci ona do Ciebie!
  6. Zadbaj o siebie. W wirze świątecznych przygotowań bardzo łatwo zapomnieć o sobie i swoich potrzebach. Zatem tak zaplanuj przygotowania, aby mieć zarezerwowany czas tylko dla siebie. Zakomunikuj to swoim bliskim i wyegzekwuj ten czas od nich, a przede wszystkim od samego siebie. Weź kąpiel, ubierz się odświętnie, a nawet zafunduj sobie drzemkę przed wieczornym ucztowaniem. Grunt, abyś w Boże Narodzenie wszedł odprężony i radosny.
  7. Pamiętaj, że nie masz wpływu na wydarzenia, a jedynie na swoje reakcje! Najważniejsze są Twoje dobre intencje. Powinieneś jednak zostawić sobie przestrzeń na „nieprzewidziane”. Bądź elastyczny i pamiętaj, że nie masz wpływu na wszystko, co może się wydarzyć. Może pęknie rura, może nadejdzie burza śnieżna i długo oczekiwany gość nie dojedzie, może Św. Mikołaj zaklinuje się w kominie i nie dostaniesz prezentu pod choinkę. Dlatego staraj się traktować z pogodą ducha wszystkie niespodzianki.
  8. Zacznij od tu i teraz, czyli dobrze przygotuj plan. Każdy cel powinien posiadać dobrze przygotowany plan, którego punktem wyjścia jest właśnie tu i teraz. Jest jeszcze czas, aby sprawdzić czy masz wszystkie potrzebne składniki do potraw, czy dla wszystkich znajdzie się prezent pod choinką, czy masz czystą zmianę ręczników i zapas papieru toaletowego oraz rajstopy bądź skarpetki bez dziury na pięcie. Jest jeszcze czas, aby ugasić pożary w zarodku i zapobiec świątecznej nerwówce.
  9. Zacznij działać zgodnie z planem. W przeciwnym razie, po co komu plan kiedy potem i tak improwizujemy. Twój plan jest po to, aby zminimalizować Twój poziom stresu i dać Ci większe poczucie kontroli. Więc nie sprzątaj w bieliźniarce w sobotnie popołudnie, tylko sprawdź czy w tym czasie przypadkiem nie powinieneś relaksować się w wannie, podczas gdy Twoi bliscy nakrywają do stołu.
  10. Na koniec – nie trać z oczu swego celu. Pamiętaj o tym PO CO to robisz i że z każdym krokiem zbliżasz się do swoich wymarzonych Świąt.
Powodzenia! I niech te święta będą dla Ciebie i Twoich bliskich błogosławieństwem a nie udręką.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze