1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Dawanie i branie – najważniejsza jest równowaga

Równowaga oraz umiejętność w braniu i dawaniu jest podstawą pięknych relacji. (Fot. iStock)
Równowaga oraz umiejętność w braniu i dawaniu jest podstawą pięknych relacji. (Fot. iStock)
To dwa aspekty tej samej energii. Potrafisz brać bez poczucia winy? Potrafisz dawać bez oczekiwania wzajemności? Równowaga i umiejętność w braniu i dawaniu jest podstawą pięknych relacji.

Istnieje powszechne przekonanie, że dawanie jest czymś większym, lepszym, szlachetniejszym niż branie. Niestety wiara w to spowodowała zaburzenie w przepływie energii między ludźmi, wskutek której nie potrafimy już ani prawdziwie dawać, ani brać. Każda darowizna obarczona jest oczekiwaniem, a każdy otrzymany prezent poczuciem, że trzeba się odwdzięczyć.

Tak naprawdę przy pomocy prezentów na poziomie podświadomym komunikujemy bliskim prawdę o nas samych, dlatego gdy ktoś daje coś z wdzięcznością, to daje wdzięczność. Gdy daje coś z miłością, daje miłość. Gdy ktoś bierze coś z wdzięcznością, to daje swoją wdzięczność dającemu. Gdy bierze coś z radością, to daje mu swą radość. Jest to cudowna, pełna lekkości wymiana, gdzie każdy czuje się napełniony, niczego nie oczekując w zamian. Tak też jest z naszymi uczuciami. Gdy jednak dający daje więcej, niż chce dać, dar pozostawia niesmak wymuszonego poświęcenia, a obdarowany w ten sposób, zamiast radości i wdzięczności, przeżywa poczucie winy, zobowiązania. Dający natomiast czuje się wierzycielem.

Gdy biorący czuje, że powinien zostać obdarowany, uznając dającego za dłużnika, odbiera sobie i dającemu radość przeżycia wdzięczności i miłości. Gdy biorca potrafi docenić prezent, sprawia, że tak naprawdę darczyńca wzrasta i w ten sposób uruchamiają się cud i magia wymiany, która zachodzi poza poziomem umysłu. W dawaniu nie ma nic przyjemniejszego od uśmiechu, radości na twarzy drugiej osoby. Któż tego nie lubi? Ujrzeć szczęście w oczach drugiej osoby, to znaczy ujrzeć w nich swoje szczęście. I nie ma tutaj znaczenia, czy chodzi o emocje, czy o sprawy materialne. Dając, oczekujemy tak naprawdę głównie uśmiechu.

Ćwiczenie do rozwoju

Zwracajmy baczną uwagę na to, czy tak naprawdę łatwiej nam dawać, czy brać. Jakie rodzą się w nas skojarzenia z braniem i dawaniem? Czy potrafimy przyjmować bez zakłopotania? Czy okazujemy wdzięczność? Czy potrafimy dać bez poczucia, że właśnie związaliśmy się z kimś prezentem?

Trzeba pamiętać, że to BIORCA uruchamia DAWCĘ. Innymi słowy, jeśli przyjmujesz z wdzięcznością, otwierasz przepływ energii dla siebie i dla osoby, która chce cię obdarować. Biorąc – dajesz... Nie wzbraniaj się przed przyjęciem szczerze ofiarowanej pomocy, dobrego słowa czy przedmiotu, ponieważ odmawiając, nie tylko blokujesz przepływ dobrej energii, ale też wysyłasz do wszechświata informację, że nie zasługujesz na nic dobrego.

Stosunek do problemu brania i dawania wytworzony w dzieciństwie jest tym, co pozostaje w człowieku w dorosłym życiu. Jednak kiedy uświadomimy sobie wzorce, według których działamy, przy pomocy własnej woli możemy wyjść z więzienia destrukcyjnych nawyków. Dlatego zamiast mówić: „to nie takie proste”, zacznijmy otwierać się na dawanie bez oczekiwań i przyjmowanie z otwartością. To, czy potrafimy dawać z radością i przyjmować z wdzięcznością, pokazuje tak naprawdę, w jakim stopniu jesteśmy ze sobą w harmonii. Kiedy osiągniemy stan równowagi, w rzeczywistości odblokujemy energię obfitości na wszystkich poziomach naszego życia, bowiem w wymianie jest magia, wolność, miłość, radość i życie.

Dorota Hołówka, psycholog, pedagog, international coach ICC, założycielka Stowarzyszenia Nowej Psychologii.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze