Jak osiągać własne cele

Warsztaty_rozwoju
123rf.com

Do czego dążą kobiety? Co wyznacza kierunek ich drogi? Chętnie powiedziałabym, że decydują o tym ich pragnienia, ambicje, talenty. Ale nie! Choć kobiety często wiedzą, czego chcą, o ich wyborach decydują inni.
W Akademii Zwierciadła już pięć razy odbyły się warsztaty pod tytułem „Dojdę tam, dokąd chcę”. Przyjeżdżają wspaniałe kobiety. Nie tylko ja to widzę. One też. Pod koniec niemal każdej grupy któraś z nich stwierdza, że to niesamowite, że tak się dobrały, że są takie fajne, pełne energii i pomysłów, i tak im wspaniale ze sobą.

– Czy to nie cud? – zapytała mnie ostatnio któraś z uczestniczek.

– Jasne, że cud – odpowiedziałam z przekonaniem. – I w dodatku często się powtarza.

Bo naprawdę jest coś cudownego w tym, jak szybko z kobiet w różnym wieku i w różnej sytuacji życiowej powstaje grupa, której uczestniczki potrafią obdarzać się nawzajem uwagą i zrozumieniem, dzielić się mądrością i bólem, słabościami i siłą.

Na początku każda z kobiet wydaje się inna i tak naprawdę inne są do końca. Ale po kilku godzinach pracy odkrywają wspólne wątki, to, co je łączy i co je tutaj sprowadza. Wszystkie chcą czegoś więcej od swojego życia. Mają pragnienia, zasoby, talenty. I na ich drodze do celu stoją podobne przeszkody.

Agnieszka, lat 52, mówi o tym, dokąd dojść powinna. Jej mąż znów pracuje za granicą. Kolejny kilkuletni kontrakt, choć umawiali się, że więcej nie będą wyjeżdżać. Ona ma do niego przyjechać, gdy skończy się rok szkolny, żeby córka nie zmieniała szkoły w ciągu roku. Ale Agnieszka nie chce wyjeżdżać. Ma tu swój dom, przyjaciół i swoją firmę, którą ledwie zdążyła założyć i w końcu robi to, co zawsze chciała. Ma dość życia w wynajętych mieszkaniach w charakterze żony przy mężu. Agnieszka dobrze wie, czego chce. I co z tego?

– On oczekuje, że przyjadę, nie chce słuchać moich argumentów. Jest moim mężem, nie mogę go zawieść. Nie mam wyjścia – stwierdza z rozpaczą.

Na warsztacie Agnieszka znajduje rozwiązanie i jest szczęśliwa. Czy wprowadzi je w życie? Nie wiem. Ale ona już wie, że jej życie zależy także od niej.