1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak planować z sukcesem? O noworocznych postanowieniach

123rf.com
123rf.com
Początek nowego roku dla wielu osób jest czasem nowych postanowień. Wydają nam się one klarowne i możliwe do wykonania, jednak wkrótce różne nieprzewidziane preteksty oraz konkurencyjne potrzeby powodują, że postanowienia gdzieś znikają zapomniane i wracają do nas czasem dopiero za rok.

Dlaczego tak trudna jest realizacja noworocznych postanowień? Przede wszystkim zmianę utrudnia nam siła przyzwyczajenia. Załóżmy, że chcemy znaleźć nową pracę. Wiadomo, że niektóre miejsca pracy jest trudniej znaleźć, inne łatwiej, jednak z doświadczenia moich klientów zauważyłam, że problem często nie jest związany z etapem aktywnego szukania pracy, ale z tym momentem, kiedy jeszcze nie kiwnęliśmy palcem w tym kierunku. Przyczyna jest bardzo prosta - tę pracę, którą mamy, już znamy. Jest bezpieczna, bo wiemy, jak wykonywać obowiązki, czego wymaga od nas szef, umiemy radzić sobie z męczącą koleżanką z biurka obok. Poza tym znamy naszą drogę do pracy, wiemy, ile codziennie potrzebujemy czasu, aby wstać, na którą nastawić budzik, o której mniej więcej wrócimy i jakie sprawy możemy załatwić przy okazji po drodze. Podobnie będzie z odchudzaniem, mamy już swoje pory dnia na codzienne ceremoniały słodkiej bułeczki z herbatką na drugie śniadanie, tej małej przekąski po obiedzie, kreatywnego dodatku do kolacji oraz czegoś, aby umilić sobie relaks wieczoru na kanapie. Tak się przyzwyczailiśmy do rytmu dnia związanego z różnymi przekąskami, a także do pewnych wypróbowanych smaków, które sprawiają nam przyjemność, że ciężko nam nagle od tego odejść, a w związku z tym, że tyle mamy pracy i innych obowiązków, to myślenie, jak by tu zdrowo zjeść już nam się nie mieści w planie i każdego dnia zaczynamy od jutra.

Dokonanie efektywnej zmiany wiąże się z dokładnym zaplanowaniem nowego scenariusza dnia codziennego. Po co? Po to, żebyśmy już mieli to dobrze przemyślane zanim wpadniemy w wir kolejnych zajęć. Dobrą porą, aby ułożyć sobie taki plan jest wolne popołudnie lub dzień, w którym nie idziemy do pracy. Nowy plan wymaga nie tylko zaplanowania ze szczegółami, jak będzie wyglądała nasza nowa czynność, na przykład jogging poranny z zaplanowaną godziną wstania, przygotowanymi ubraniami i butami do biegania, opracowaną trasą, ale też przewidzenia, jak możemy zapobiec różnym przeciwnościom losu jak zła pogoda (nabycie odpowiedniej kurtki czy ćwiczenie aerobiku w domu). Tutaj przede wszystkim nie chodzi nawet o przygotowanie odpowiednich pomocy w postaci butów do biegania, czy w przypadku diety zaopatrzenie się w zdrowe produkty żywnościowe zanim będziemy bardzo głodni i zostaną nam tylko chipsy lub mrożona pizza jak alternatywa. Chodzi również o przygotowanie się psychiczne do nowej sytuacji. Najlepszym sposobem jest wizualizowanie sobie ze szczegółami nowego trybu życia, czy nowej pracy: w jaki sposób będziemy to robić, co nam sprawi przyjemność, ile nam to zajmie czasu. Ważne jest też wizualizować sobie różne korzyści, które będziemy mieli na dłuższą metę z naszego planu.

Ważna sprawa to też nie przesadzić za pierwszym razem. Jeżeli zaplanujemy sobie zbyt dużo wysiłku na raz, to potem będą boleć nas mięśnie i organizm zaprotestuje. Jeżeli przejdziemy z jedzenia obfitych posiłków na lekkie sałatki bez dodatków, poczujemy brak pewnych składników odżywczych, które do tej pory dawały nam energię. Jeżeli przy poszukiwaniach pracy chcemy nagle skoczyć dwa stanowiska wyżej z dużo wyższą pensją, bo do tej pory za mało siebie docenialiśmy, będzie nam trudno obronić to przed nowym pracodawcą. Zmiana, żeby była skuteczna, musi zachodzić stopniowo. Dajmy sobie trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Dodajmy więcej warzyw do posiłków, ale zostawmy tę małą przekąskę, którą tak lubimy. Jeżeli ciężko nam złapać kondycję przy bieganiu, zacznijmy od szybkiego marszu albo 10 minutowego biegania z małą rozgrzewką. Szukamy nowej pracy, porozmawiajmy najpierw ze znajomymi o ich doświadczeniach, zobaczmy na forach dyskusyjnych, jak taka praca, jaką chcemy, wygląda, przygotujmy dobre cv.

Jeżeli będziemy mieli dobry plan i dobre przygotowanie psychiczne do nowej sytuacji, pozostaje tylko popracowanie nad drobnymi niekonsekwencjami, które wynikają często z naszych blokujących przekonań. Proponuję zapisywanie sobie codziennie wieczorem, jak idą postępy z nową aktywnością i jeżeli z czymś nie możemy ruszyć, dobrze jest zadać sobie pytanie: co mnie blokuje? Odpowiedź dobrze jest ująć w formie przekonania. Zamiast pisać, że koleżanka zawsze częstuje ciastkami i ciężko mi odmówić, bo nie chcę zwracać uwagi na siebie, że się odchudzam, napisać przekonanie, które traktujemy jako obowiązującą regułę: nie wypada odmawiać albo wstydzę się, że się odchudzam. Dobrze wpisać to przekonanie w pierwszą kolumnę w notatniku, a w drugą nowe przekonanie, które bardziej mi służy jak na przykład: grzeczne odmówienie nie jest niczym złym, dobrze o mnie świadczy, że dbam o zdrowie.

Warto pamiętać, że kiedy znajdziemy nową pracę, to jeszcze musimy ją utrzymać, a jak zaczniemy się zdrowo odżywiać czy uprawiać sport, to też wymaga to konsekwencji. Dlatego ważne jest, aby ta nowa czynność stała się naszym nowym zwyczajem i żebyśmy traktowali ją jako taką nową aktywność na stałe. Dobrze jest wizualizować sobie siebie za rok, dwa, jak będzie wyglądało nasze życie, kiedy będziemy nadal trzymać się naszego planu. Naukowcy zbadali, że na wyrobienie sobie nowego zwyczaju potrzebne jest minimum 3 tygodnie. Dobrze jednak, abyśmy zaplanowali naszą nową aktywność na dłużej, żeby stała się nową oczywistością. Pewnego dnia zorientujemy się, że tak już się do tego przyzwyczailiśmy, że automatycznie wkładamy buty do biegania czy nakładamy dużo sałatki na talerz lub biegle wykonujemy nową pracę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze