Jak przygotować plan działania?

Kobieta_w_podrozy
123rf.com

2. Profesjonaliści, czyli kto może mi pomóc?

Kiedy zwracasz się o pomoc do kogoś kompetentnego, wychodzisz z obszaru swojej jaźni. Wtajemniczasz inną osobę w swoje intymne potrzeby. Sam moment uświadomienia sobie, że potrzebujesz czyjejś pomocy (dietetyka, lektora, terapeuty, pośrednika), jest ważny dla realizacji planu, bo znacznie poważniej traktujemy zadania, w które jest zaangażowanych więcej osób. Dlaczego tak niechętnie korzystamy z pomocy specjalistów? Z dwóch powodów: albo nam na tym nie zależy, albo odczuwamy podświadomy strach, że realizacja projektu nie spełni naszych oczekiwań.

– Wiem, że gdybym zwróciła się do doradcy, to moja sprawa zostałaby rozwiązana – przyznaje Majka, 29-letnia kosmetolożka. – Mam jednak takie przekonanie, że powinnam radzić sobie sama, a zatrudnianie trenera to oznaka słabości.

Błąd! Rzetelne wypełnienie planu ma na celu między innymi przyznanie sobie zgody na zasięgnięcie porady lub skorzystanie z pomocy profesjonalisty.

3. Czas, czyli ile minut dziennie mogę na ten projekt przeznaczyć?

Z reguły doskonale wyczuwamy, ile czasu dziennie potrzeba na skuteczne działanie w wybranym przez nas obszarze, ale nie określmy tego jasno. Plan zmusza nas do podjęcia jednoznacznej decyzji i znakomicie porządkuje nasze priorytety. Jeśli nie widzisz możliwości poświęcenia na coś czasu, to lepiej zrezygnować z projektu, niż fantazjować o jego realizacji.

Punkty integracyjne motywacji

Brzmi groźnie, ale chodzi o zwykłe „przypominacze”. Wymyśl i umieść w planie dwa zachowania, które bez względu na okoliczności będziesz praktykować każdego dnia.

– Gdy mój syn skończył 12 lat, nasze relacje stały się koszmarne – zauważa Maryla, 40-letnia księgowa. – Na dodatek zmieniły się warunki pracy i nieustannie byłam w rozjazdach.

Co można zrobić dla poprawy relacji ze swoim dzieckiem, będąc 400 kilometrów od domu? Bardzo dużo: każdego dnia wyjąć z portfela jego zdjęcie i się do niego uśmiechnąć.

Jeśli na coś, o czym stale myślisz i deklarujesz, nie chcesz wydać żadnych pieniędzy, poprosić o wsparcie lub przeznaczyć na to co najmniej pół godziny każdego dnia, warto zmierzyć się z prostą prawdą: Nie zależy mi na tym. I jeszcze jedno: pomyśl, co zyskasz, gdy ci się uda. Ha!

S07_450x130