1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jesteśmy inteligentniejsi, ale czy to dobrze? - badania

fot.123rf
fot.123rf
W wyniku ewolucji włożyliśmy wiele energii w poprawę naszej inteligencji, pamięci i koncentracji uwagi. Ale mądrzej nie zawsze oznacza lepiej. Dlaczego - wyjaśniają badania.

- Interesujemy się sposobami, dzięki którym mamy więcej wiedzieć - powiedział Thomas Hills z University of Warwick - Ale wydaje się naturalne pytanie - dlaczego nie jesteśmy mądrzejsi już teraz?

Razem z Ralphem Hertwigem z Uniwersytetu w Bazylei odkryli, że dodatkowe zyski z inteligencji w procesie naszej ewolucji zostały zrównoważone w sposób niezamierzony. Natura bowiem zawsze dąży do równowagi. Kompromisy są powszechne w ewolucji. Jeśli doprowadzilibyśmy do tego, że mierzylibyśmy 8 metrów, nasze serce nie dałoby rady pompować krwi tak wysoko. Dlatego lepiej mieć nie więcej niż dwa metry wzrostu. Zależność ta dotyczy nie tylko cech fizycznych, ale i psychicznych. Rozmiar mózgu noworodka jest ograniczony chociażby tym, że jeśli jego głowa byłaby zbyt duża, większe byłoby ryzyko zgonu przy porodzie ze względu na wielkość miednicy matki. Amfetamina sprawia, że nie chce się spać i mamy więcej energii do działania i zapamiętywania, ale tracimy zdolność dobrej percepcji tego, co dookoła nas. Jeśli jedziemy samochodem i nie patrzymy co jest na drodze, tylko na kolorowy billboard, możemy mieć kłopoty. Istnieje jakaś granica, której nie warto przekraczać. Tak samo jest z pamięcią, jest ona jak nóż obosieczny. Ludzie, którzy mają bardzo dokładne wspomnienia z dzieciństwa, często za bardzo tkwią w przeszłości. Albo nie mogą zapomnieć jakiegoś traumatycznego czy stresującego doświadczenia, a w konsekwencji uwolnić się od jego skutków.

Podniesienie ilorazu inteligencji też może powodować problemy. Hills i Hertwig przytoczyli przykład Żydów aszkenazyjskich, którzy mają średnio IQ znacznie wyższe niż w populacji europejskiej. Jednocześnie jednak są bardziej nękani dziedzicznymi chorobami układy nerwowego. Wraz z mocą mózgu ten punkt ich organizmu stał się słabszy.

- Jeśli masz konkretne zadanie, które wymaga poprawy pamięci, możesz pomóc sobie napojem energetycznym lub treningiem mózgu - mówi Hertwig. - Pomóż sobie w wykonaniu tego zadania i tyle, więcej może ci zaszkodzić...

Artykuł został opublikowany w Psychological Science

Źródło: Association for Psychological Science

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze