1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Nauka współczucia poprzez medytację

123rf.com
123rf.com
Wydaje się, że współczucie i życzliwość to cechy osobowości, które są wrodzone. Jednak badania wskazują, że możemy nad tym popracować. Jak?

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison w czasopiśmie Public Library of Science One opublikowali wyniki badań, które pokazują jak na mózg wpływa technika medytacji współczucia. Wykorzystali oni rezonans magnetyczny, aby wskazać, że pozytywnych emocji, takich jak dobroć czy współczucie, możemy się nauczyć jak gry na instrumencie muzycznym lub jakiegoś sportu. Skany ujawniły, że obwody mózgowe używane do wykrywania emocji i uczuć zostały radykalnie zmienione u pacjentów, którzy mieli duże doświadczenie praktykowaniu medytacji współczucia.

Badanie przeprowadzono na grupie tybetańskich mnichów i świeckich praktykujących, którzy medytowali przez 10 tys. godzin. Były wśród badanych również osoby, które dopiero uczyły się medytacji. - Wiele praktyk kontemplacyjnych polega na tym, żeby wzbudzać w sobie miłującą dobroć i współczucie dla innych oraz życzenie im szczęścia i pragnienie ulżenia w cierpieniu - powiedział Richard Davidson, profesor psychiatrii i psychologii na UW-Madison - Miłująca dobroć i współczucie są kluczowe dla filozofii Dalajlamy. Chcieliśmy zobaczyć, jak te praktyki wpływają na systemy mózgu zaangażowane w empatię.

Skany ujawniły znaczącą aktywność w pobliżu przedniej części mózgu, która odgrywa kluczową rolę w reprezentacji emocji u tych, którzy medytowali najwięcej. U tych uczestników badań tętno i ciśnienie krwi były najbardziej prawidłowe. Mózg pracował aktywnie również w prawej półkuli, w miejscu odpowiedzialnym za postrzeganie stanów umysłowych i emocjonalnych u innych. Wyniki wskazują, że dzięki nauce medytacji, ludzie mogą rozwijać umiejętności, które przyczyniają się do odczuwania współczucie. Wystarczy skorzystać z plastyczności naszego mózgu.

Naukowcy zastanawiają się nad potrzebą wprowadzenia nauki tego rodzaju medytacji wśród młodzieży w wieku dojrzewania, aby zapobiec rozwojowi zachowań agresywnych i przemocowych.

Źródło: University of Wisconsin-Madison

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze