1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Po co ludziom coaching? - wywiad z coachem Joanną Godecką (cz. 2)

123rf
123rf
Psychoterapia nie zawsze jest konieczna. Dobrze wiedzieć, że coaching za pomocą celnych pytań, może pomóc rozwikłać stare schematy, by cieszyć się nowym, prawdziwym wreszcie sobą.

Coaching, poprzez stawianie prostych pytań i odpowiadanie na nie, pozwala dotrzeć do sedna tego, co oddziela nas od szczęścia.

Joanna Godecka, coach: Często ludzie mnie pytają - co mam zrobić, żeby mój partner się zmienił. Nic nie możesz zrobić - odpowiadam. Ale jak on miałby się zmienić według ciebie - pytam. Chcę,żeby mnie słuchał. Po co? Chcę, żeby mi pomagał, bo wtedy miałabym czas dla siebie. A jakbyś miała czas dla siebie, co byś robiła w tym czasie? Poszłabym z koleżanką na spacer. Dlaczego nie możesz zrobić tego już teraz?

Bo na przykład taka osoba ma zakodowaną w sobie postawę cierpiętnicy.

Bo się okazuje, jeśli nie upierze zasłon z kuchni, będzie katastrofa. Bo my często identyfikujemy się z rzeczami, które nie są nasze. Z wypastowaną podłogą w kuchni, czystym samochodem, wypielęgnowanym trawnikiem. Chodzi o to, żebyśmy byli postrzegani w jakiś sposób.

I wtedy oddajemy moc podłodze, bo nie czujemy jej w sobie.

Siedzimy w czystym mieszkaniu, mamy drogi samochód, ale cały czas nie jesteśmy szczęśliwi, ponieważ oddaliśmy moc przedmiotom i zaniedbaliśmy swoje potrzeby. W ten sposób próbujemy sprostać czyimś oczekiwaniom, zwykle kogoś z naszej przeszłości, na kogo miłość musieliśmy zapracować. Coaching uczy, jak się cenić. Bo ludzie często bardziej dbają o swój samochód niż o siebie, on zawsze jest na przeglądzie, a my ciągle zabiegani, nie mamy ani chwili odpoczynku, nie umiemy opiekować się sobą. Będziemy mogli to zrobić, jeśli prawdziwie poczujemy swoją wartość. Jeśli wiesz, jakie masz potrzeby i idziesz za nimi, to tak naprawdę cała reszta, cały świat, się temu nakazowi podporządkowuje. Bo dokonujesz właściwych wyborów.

O krok wcześniej jest poznanie siebie. Dobrze wybiorę, jeśli wiem jakie mam talenty, mocne strony. Ale też i ograniczenia. Bo jeżeli przekroczę te ostatnie, jeśli spojrzę w twarz swoim lękom albo transformuję swoją stłumioną złość w działanie, to uwolnię negatywne emocje, które mnie wiążą w starych schematach. Wreszcie dowiem się kim jestem i będę mogła poczuć swoją wartość.

Często w życie wchodzimy z wielkim lękiem, bo nasze prawdziwe „ja” zostało zanegowane. Często spotykam się na sesjach z osobami, które naprawdę są wspaniałe, tylko one patrzą w lustro i tego nie widzą. Kiedy jesteśmy pod wpływem negatywnego przekonania, nie mamy dostępu do siebie. Warto poznać te wszystkie mechanizmy, bo negatywny wpływ ma na nas to, czego sobie nie uświadamiamy. Póki to coś ma nas, jesteśmy nieświadomi i nie potrafimy się temu przeciwstawić. W momencie, kiedy zrozumiemy ten schemat, który najczęściej pochodzi z dzieciństwa, będziemy mogli powiedzieć mu nie.

Sama świadomość jest uzdrawiająca.

Bez niej jesteśmy bezradni. Nie wiem na przykład, dlaczego ciągle spotykam osoby, które mnie krzywdzą. W konsekwencji mój lęk przed ludźmi i światem narasta, nie mam wpływu na własne życie. Kiedy wiesz, rozpoznajesz niepokojące sygnały i możesz zmienić swoje postrzeganie oraz inaczej działać. Coaching jest alternatywą dla psychoterapii, która nie zawsze jest konieczna. To narzędzie, dzięki któremu możemy przyjrzeć się tym mechanizmom, nie sięgając zbyt głęboko do przeszłości. Chodzi bardziej o rozpoznanie schematu a nie rozdrapywanie starych ran. Coaching wychodzi w przyszłość, jest zdefiniowaniem satysfakcjonującego ciebie rezultatu i zrealizowaniem go.

Na sesjach coachingowych możemy dowiedzieć się, czego chcemy naprawdę?

Tak. Zauważam, że ludzie często nie wiedzą dokąd zmierzają. Niby każdy chce być szczęśliwy, ale jeśli pytam - po czym poznasz, że jesteś szczęśliwy, pojawia się milczenie, a po nim stwierdzenie - to dobre pytanie. Okazuje się, że szczęście nie jest niczym uniwersalnym. Samo hasło „szczęście” nie daje impulsu do działania. Dopiero jak zadamy sobie kolejne pytania - jak mam się czuć, będąc szczęśliwą, to okazuje się że potrzebuję stabilizacji i stałego związku, a tymczasem ciągle romansuję.

Bo ciągle żyję we władzy stłumień, czyli tego, co we mnie jest nieuświadomione. Coaching pozwala to odkryć po to, żeby zdefiniować swoją drogę.

W coachingu najważniejsze jest to, żeby zwracać uwagę na pozytywny aspekt rzeczywistości. Bo świat to pudełko, w którym jest wszystko. I nawet jeśli wyciągasz coś, co ci się nie podoba, na ten moment jest ci to potrzebne. Collin Sisson rozmawiał kiedyś ze swoim klientem, który miał na koncie same klęski zawodowo-finansowe. Pyta go - czego ty się boisz? Porażki - odpowiada tamten. Przecież tyle ich zaliczyłeś i żyjesz. A może ty się boisz sukcesu? Niepowodzenia były temu człowiekowi potrzebne po to, żeby zorientował się, że boi się właśnie sukcesu. Ten lęk dotyczy wielu z nas. Pod nim może się kryć obawa przed stratą tego, co sobie wypracuję i wiele innych ograniczających przekonań. Podobnie jest z relacjami. Jeśli się ich boimy, to, czego pragniemy, jest dla nas największym zagrożeniem. Boimy się, że się poddamy, pokochamy kogoś, a ten ktoś nas porzuci albo nie odwzajemni uczucia. I wtedy co? Wydaje nam się, że zginiemy. Tak mówi nasze ego. Kiedy go słuchamy, wolimy żyć w bezpiecznym półdystansie i męczymy się, bo w takiej relacji nie ma miłości, ale tkwimy w niej albo w samotności - ze strachu. Według Collina Sissona mamy do wybory tylko dwa uczucia - miłość albo lęk. W wyborze może pomóc nam praktyka codziennej obecności - uważności na swoje uczucia, na to, co robimy i co mówimy. Pomagają w tym coachingowe sesje oddechowe.

O coachingowej praktyce uważności w trzeciej części wywiadu z Joanną Godecką.

Po co ludziom coaching? - pierwsza część wywiadu - TUTAJ

Joanna Godecka – dyplomowany lifecoach, należy do International Association of Coaching w Maryland (USA). Moim celem jest przywrócenie radości życia, odkrycie źródła energii, poczucia szczęścia i spełnienia. Specjalizuję się także w temacie związków partnerskich, skutecznym podniesieniu poczucia własnej wartości oraz atrakcyjności.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze