1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Cudowność świata – jak ją dostrzegać na co dzień?

Praktykowanie uważności każdego dnia nie musi być trudne. Wystarczy zacząć od małych kroków. (Fot. iStock)
Praktykowanie uważności każdego dnia nie musi być trudne. Wystarczy zacząć od małych kroków. (Fot. iStock)
Często żyjemy jak na autopilocie, nie zdając sobie sprawy z tego, o czym myślimy, z kim rozmawiamy, co jemy, jak upływa nam czas. Brakuje nam zachwytu nad życiem, radości, przeżywania codziennych cudów. Jak to zmienić?

1. Cud prozaicznych czynności

Według autorów książki „Five Good Minutes In Your Body: 100 Mindful Practices to Help You Accept Yourself & Feel At Home In Your Body” – (”Pięć dobrych minut w Twoim ciele: 100 uważnych praktyk, które pomogą Ci zaakceptować siebie i poczuć się w swoim ciele jak w domu”) Jeffreya Brantleya i Wendy Millstine – uważność pojawia się w nas, kiedy świadomie wykonujemy najbardziej prozaiczne czynności. Na przykład przeciąganie ciała zaraz po przebudzeniu ma na celu poczuć się obecnym tu i teraz. Podlewanie kwiatów na balkonie znakomicie odpręża. Wmasowanie kremu w stopy daje poczucie uziemienia. Całkowita uwaga skoncentrowana na jednej prozaicznej rzeczy może diametralnie zmienić postrzeganie rzeczywistości.

2. Cud od rana

Albert Einstein powiedział, że: „Istnieją tylko dwa sposoby życia. Można żyć tak, jakby nic nie było cudem, albo żyć tak, jakby cudem było wszystko”. Misją życiową może być to, żebyśmy każdego dnia przeżyli cud. „Polowanie” na cud nie jest trudne. Zanim otworzysz oczy, możesz poczuć cudowny dotyk pościeli na swoim ciele i to, że możesz wygodnie leżeć, że masz swoje łóżko. Możesz na tym łóżku następnie wykonać kilka skoków. Wyjrzeć przez okno i popatrzeć na drzewa. Doświadczyć kojącego wpływu wody na swoje ciało, stojąc pod prysznicem. Cudem, jeśli tak zdecydujesz, będzie kawa, którą wypijesz. Nauczyciel buddyjski Thich Nhat Hanh w książce „Your True Home” („Twój prawdziwy dom”) napisał, że kiedy trzyma kawałek chleba, uśmiecha się do niego, ponieważ jest on wysłannikiem kosmosu, który udziela mu wsparcia. Kiedy patrzy na chleb, widzi słońce, chmury i ziemię. Bez słońca pszenica nie urośnie, bez deszczu i ziemi też. Dlatego kawałek chleba to cud.

3. Cud szczegółu

Patrz na świat z ciekawością badacza, który tropi cudowność szczegółów. Warto patrzeć na świat, jakbyśmy oglądali go pierwszy raz. Istotna jest tu uważność na detale, badanie ich. Można te szczegóły notować. Jak się czują twoje stopy, gdy chodzisz po trawie? Jak się uśmiechają usta ukochanej osoby? Jakiego kształtu były chmury w piątek?

4. Cud powolności

Jeśli zwykle pędzisz jak błyskawica, jedną czynność w ciągu dnia wykonuj bardzo powoli. To może być poranny prysznic, jedzenie kolacji, spacer przed snem. Bądź w tej czynności cała, wszystkimi zmysłami.

5. Cud obserwacji emocji

Uważność nie jest zwracaniem uwagi tylko na pozytywne aspekty życia. Zgoda na odczuwanie bolesnych uczuć również jest cudem. Thich Nhat Hanh (mistrz zen, nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla) jest zdania, że każde uczucie rodzi się, by nabierać kształtu i trwać kilka chwil, a potem znika. Widać tu ciągle odnawiający się cud narodzin i śmierci. Obserwuj cud nietrwałości, a odkryjesz tajemnicę życia i przestaniesz żyć na autopilocie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze