Sukces: na czym dziś polega?

fot.123rf

Firma, która nie przysłużyłaby się ludziom, nie utrzymałaby się na rynku. Masz na myśli jakąś szczególną pomoc?

Czasem wystarczy, by twoja praca nie szkodziła środowisku. Możesz w biurze używać papieru z recyklingu lub pracować na dokumentach elektronicznych. Pomagasz wtedy wszystkim, dbając o ekologię. O taką chodzi pomoc. Znam restaurację zatrudniającą niepełnosprawnych nastolatków, którym trudno znaleźć pracę. Google wymaga od pracowników spędzania kilku godzin miesięcznie na wolontariacie. Znam też ciekawą firmę Waka Waka produkującą ładowarki do komórek na wbudowaną w nie baterię słoneczną. Kupując egzemplarz, płacisz za swój i automatycznie za drugi, który przekazywany jest krajom funkcjonującym bez prądu. Nawet jeżeli ktoś nie ma tam komórki, bateria się przyda, bo wystawiona na słońce za dnia, przez wiele godzin potem emituje światło latarki. Wielu krajom brak światła uniemożliwia wyjście z biedy. A latarka umożliwia ich mieszkańcom naukę w nocy, gdy nie muszą pracować.

Innowacyjny, charytatywny pomysł. Czy dochodowy?

Zdecydowanie tak. Ludzie kupowali te ładowarki dla sprawy. Jedna była warta 25 dolarów, ale oni płacili 50 za dwie, bo stała za tym większa idea.

Skoro nowy paradygmat przedsiębiorczego myślenia opiera się na wyższych wartościach, można powiedzieć, że uczysz duchowości biznesu?

Jeśli pod sformułowaniem „duchowość” rozumiemy bycie w zgodzie z takimi wartościami, jak dbałość o naturę czy pomoc potrzebującym, to tak. Coraz częściej inwestycje w ochronę środowiska czy w niepełnosprawnych zwracają się. Bo chcemy wydawać pieniądze na coś, co nie tylko zaspokaja nasze potrzeby, ale też służy innym. Dziś coraz trudniej o poczucie szczęścia i sukces, jeśli prowadzi się firmę liczącą np. 3000 pracowników lub jest się w niej zatrudnionym. Firmy w przyszłości będą liczyły od dwóch do pięciu osób, bo tylko w takich spełnimy się. Pracując w małym biznesie, jesteś w stanie więcej z siebie dać i więcej wziąć. Oczywiście, super, jeśli potrafisz zarządzać setką tysięcy osób, tylko czy ty tego potrzebujesz? We FreshBiz lansujemy model biznesowy, w którym nie ma zatrudnionych, ale są konsultanci z różnych dziedzin. Współpracuje się z nimi na partnerskich zasadach.

Nowe zasady zachowania na rynku pracy opierają się na zapomnianych wartościach?

Ekologia, równość, współpraca… To są nowe wartości, które musimy przyjąć, by przetrwać. Wynikają z obszarów życia, które są obecnie w krytycznym stanie i trzeba się nimi zająć. Niepotrzebny stres, zanieczyszczenie środowiska, niesprawiedliwość społeczna mogą nas doprowadzić do samozniszczenia i ludzie są tego coraz bardziej świadomi. Jeśli przestaniemy ukręcać głowy konkurencji i będziemy gotowi powiedzieć sobie, że w pierwszej kolejności czynimy dobro, stanie się to niczym przysięga lekarska.