Sukces: na czym dziś polega?

fot.123rf

Niełatwo z dnia na dzień uwierzyć w nowe reguły gry…

Jesteśmy istotami nawykowymi, nie lubimy zmian. Mówi się, że najtrudniej jest odwrócić rzeczy, których nauczyła nas przedszkolanka, bo są z nami najdłużej. Naszych zachowań w biznesie i pracy nauczyliśmy się właśnie wtedy. Gdy w naszym życiu pojawiły się pierwsze gry. Przecież esencją chińczyka czy monopolu był przekaz, że aby zwyciężyć, musimy prześcignąć czy zniszczyć przeciwnika. Zaczęliśmy funkcjonować w świecie zgodnie z tamtymi naukami. FreshBiz skupia się na ich zmianie.

Jakie są zasady tej gry?

Musisz w 90 minut dostać się do Strefy Zwycięzców. W trakcie definiujesz, czym jest dla ciebie zwycięstwo. Identyfikujesz swoje przekonania dotyczące biznesu i odnajdujesz te ograniczające, np. „Skoro od 15 lat pracuję w zawodzie, nie mam szansy być dobrym w żadnym innym” albo „nie jestem wystarczająco inteligentny, by awansować; robić to, co kocham; wymyślić dobry pomysł na własną firmę”. Własne działalności nie wymagają już milionów dolarów, by wystartowały. Istnieje dziś wiele nowych na to sposobów.

Ludzie poszukujący pracy często dziś słyszą, że aby nie utonąć, muszą pomyśleć innowacyjnie i poza schematem. Wielu to przeraża. Chcą mieć zwykłą pracę, święty spokój…

Bronią się przed zmianą myślenia i pragną, by wszystko było po staremu. Już nie będzie. Jesteśmy tak wychowani, by się dopasować, iść z nurtem, do szkoły, potem znaleźć pracę i utrzymać ją. Coraz rzadziej ziszcza się taki scenariusz. Sam FreshBiz nie uczy myślenia poza schematem, nie mówi też, jak zbudować firmę krok po kroku. Uczy obierania postawy umysłu, dzięki której dostrzegamy tony możliwości. Jeśli myślisz, że nie odniesiesz sukcesu, to tak będzie. Jeżeli myślisz, że go odniesiesz, też będziesz miał rację. Gdy sobie powiesz, że jest wiele możliwości, pozostanie je zobaczyć. Już sama taka postawa powoduje kreatywne myślenie.

Pomagasz ludziom zmieniać nawyki myślenia nabyte jeszcze w szkole. Co z tymi, którzy teraz do niej uczęszczają?

System edukacji musi się zmienić w rozwijający i liberalny. By dzieci w przyszłości przetrwały, zamiast mówić, co mają robić, trzeba dawać im narzędzia, by same podejmowały decyzje. Nie można uczyć wszystkiego, bo wiedzy jest za dużo. Ale można kształtować umiejętność sprawnego pojmowania. I taka zmiana następuje. Przestajemy pogardzać tym, że nastolatki godzinami grają na komputerze. Zaczynamy widzieć w grach szansę na wyszkolenie młodych ludzi w strategiach postępowania przystawalnych do nowych warunków.

Co się dzieje z tymi, którzy zagrali partyjkę FreshBiz, zidentyfikowali ograniczające przekonania i otworzyli się na nowe?

Nie tylko w pracy, ale w całym ich życiu ma szansę zmienić się wiele. Pod warunkiem jednak, że po zagraniu we FreshBiz zrobią coś inaczej niż dotąd. Bo jak mawiał Einstein, „jeśli robisz wciąż to samo i w taki sam sposób, to spodziewanie się innych rezultatów jest czystym szaleństwem”.

Joshua Weiss – jeden z najpopularniejszych dziś coachów finansowych na świecie, wielbiciel wysokich technologii, ekologii i zdrowia. Mieszka w Modiin w Izraelu. Rozpropagował trzecią w historii po monopolu i CashFlow globalną grę finansową – FreshBiz.