1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

22 iskry życia - gra terapeutyczna

123rf.com
123rf.com
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Déborah Waknine, belgijska charyzmatyczna terapeutka o polskich korzeniach, pracuje za pomocą talii kart „22 iskry życia”. Dzięki nim można dotknąć swego centrum: nazwać problem, odnaleźć jego źródło rodzinne, postawić diagnozę i wskazać siłę, które pomoże transformować blokadę.

- Od kiedy pamiętam zainteresowana byłam mistycyzmem i tym, jaki jest głębszy sens rzeczy – mówi Déborah Waknine. - Podczas swoich warsztatów, które prowadzę od 5 lat w Belgii i w innych krajach oraz w czasie sesji indywidualnych, staram się być akuszerką, która pomaga ludziom urodzić swoją prawdziwą istotę. Déborah, gdy miała podjąć studia medyczne, ciężko zachorowała, miała depresję. Chorobę potraktowała jako swojego sprzymierzeńca, który pokazał jej, że ma zamiar kroczyć niewłaściwą dla siebie ścieżką. Zajęła się refleksologią, biologią totalną, szamanizmem, Tarotem, medytacją tantryczną. Odnalazła siebie, wyzdrowiała. Leczy dusze. Déborah jest psychoterapeutką, coachem, jasnowidzem, autorką książek. Wspólnie z Gérardem Athiasem stworzyła talię kart, które służą jej w pracy terapeutycznej. Czerpali oni inspirację z symbolicznych 22 hebrajskich liter związanych z tradycją Kabały oraz z przesłania 22 arkanów wielkich Tarota. Na kartach nie widnieją obrazki, tylko są tam zdania. - Dbaliśmy o to, żeby każde zdanie posiadało wartość, miało swoje głębokie przesłanie - mówi Déborah. „22 iskier życia” jest grą, która wymaga czasu i odwagi, żeby przyswoić sobie ważne treści, które się podczas niej odkrywają. A potem wewnętrznie je przetransformować. Dobrze, kiedy towarzyszy grze terapeuta. Nie zaleca się posługiwać tymi kartami zbyt często, dotykają one bowiem głębokich warstw psychiki. - Potrzebujemy czasu i przestrzeni, żeby dotrzeć do swojej prawdy. Trzeba poszukać w swoim dzieciństwie źródeł teraźniejszego cierpienia, bo odgrywa ono fundamentalną rolę dla nas dzisiaj – mówi Déborah Waknine. - Warto też dotknąć uczuć, uraz i wydarzeń, które były udziałem rodziców, na 18 miesięcy przed naszymi urodzinami. Nasze ciało zapamiętuje bowiem na poziomie komórkowym emocjonalną historię rodziny. Skutkuje to realizacją w życiu programu blokad i schematów zachowań, które prowadzą do chorób, życiowych problemów, wszelkiego niespełnienia.

Déborah Waknine podczas gry często wraca z klientem do jego porodu. To, w jaki sposób przyszliśmy na świat, mocno warunkuje nasze doświadczanie życia. Ktoś, kto na przykład nie chciał się urodzić i potrzebował do tego siły zewnętrznej, potem w życiu może lękać się zmian. Może oczekiwać, że okoliczności zewnętrzne, a nie on sam, pomogą mu podejmować istotne decyzje na życiowych zakrętach. Ktoś, kto podczas porodu przeżył zagrożenie śmiercią, może jej się cały czas na poziomie podświadomym obawiać i tak naprawdę nie dawać sobie prawa do życia tutaj. Te wzorce okołoporodowe powtarzają się co 19 lat. W tym właśnie wieku, a potem w 38, 57 roku życia przeżywamy tamte emocje, jeszcze raz przechodzimy przez tę bramę. Lekarstwem jest świadomość, że teraz już możemy sięgnąć po wewnętrzną moc i świadomie uzdrowić stare wzorce. Pomóc w tym może metoda terapeutyczna z udziałem gry „22 iskry życia”.

Talia kart składa się z 4 zestawów, każdy ma po 22 karty. Pierwszy, czerwony, przedstawia konflikt, jaki występuje w nas samych i odnosi się do tego, co czujemy. Drugi, zielony, wskazuje na wspomnienia genealogiczne, rodzinne wzorce, które są przyczyną problemu. Trzeci zestaw, pomarańczowy, rozjaśnia to, co przeszkadza nam znaleźć rozwiązanie. To diagnoza blokady, która wynika z gry. Zestaw czwarty koloru niebieskiego ukazuje naszą siłę, nasze zalety, jakości, czyli potencjał, który mamy w sobie i który jest zarazem rozwikłaniem bolesnej zagadki. - Bo ważną rzeczą jest, żeby rozumieć, ale równie ważną, żeby umieć transformować nasze blokady - mówi Déborah Waknine. - Podczas warsztatów uważnie przyglądamy się temu, co pokazują karty, szukamy głębszych zależności, wzajemnych powiązań między nimi. Najpierw uczestnicy pracują nad swoim pytaniem bez gry i dopiero na koniec, po wewnętrznej pracy, wyciągają karty. I wtedy okazuje się, że mówią one dokładnie o tym, co zostało powiedziane w trakcie warsztatów, dając dodatkowe wskazówki.

Przykładowy rozkład kart „22 iskry życia”

1. zestaw czerwony konflikt: Nie jestem w stanie wyrazić swojej wewnętrznej prawdy. co odczuwam: Opuszczenie, potrzeba pocieszenia.

2. zestaw zielony wspomnienia rodzinne, które wiążą się z tym konfliktem: Wykorzenienie z klanu rodzinnego, które powoduje utratę terytorium.

3. zestaw pomarańczowy diagnoza gry: Nikt zewnętrzny nie jest wrogiem, należy słuchać swojego wewnętrznego głosu. Przeszkoda: Szukanie w sobie argumentów, żeby nie działać.

4. zestaw niebieski wewnętrzna siła, która pomoże rozwiązać konflikt: Werbalizacja własnej prawdy, robienie to, na co się ma ochotę wbrew normom społecznym, inaczej niż wszyscy. Bycie prawdziwe wolnym. Podarowanie sobie prawa do własnej przestrzeni i zakorzenienie się w niej. Wtedy może się zmienić wszystko.

O treningach terapeutyczno - rozwojowych Débory Waknine czytaj  na stronie

 

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze