fbpx

Brak motywacji? – sprawdź jak działa coaching

coaching
123rf.com

Widzisz, że Twój zapał do pracy zanika. Tematy rozmów koncentrują się na wszystkim, tylko nie na bieżących projektach… Masz problemy z mobilizowaniem się do „pracy na najwyższych obrotach”, szukasz wymówek, żeby nie zająć się pracą… ?
Czasami jakiś projekt porywa nas i wtedy przestajemy odczuwać zmęczenie, a każdy kłopot wydaje się łatwy do rozwiązania. Wtedy cieszenie się pracą jest oczywistością i nawet nie zastanawiamy się nad naszą motywacją.

Kiedy nie ma motywacji, jest…

Zapał do pracy nie jest to stan dany na zawsze i kiedy przychodzi pierwszy moment, kiedy praca przestaje sprawiać satysfakcję trudno zrozumieć co się z nami dzieje. Wtedy pieniądze czy możliwości awansu na chwilę poprawiają samopoczucie, ale nie jest tak, że mogą rzeczywiście zmienić sytuację. Objawami, po których można poznać, że to długotrwały stan, a nie chwilowe obniżenie nastroju to:

  • poczucie marnowania czasu w pracy
  • brak jasnego celu wykonywanych obowiązków
  • praca stała się przymusem a nie wyborem
  • nagłe przekonanie o utracie kompetencji i talentu
  • mogą pojawić się objawy takie jak: bezsenność, ból głowy, zaburzenia apetytu

Przyczyną spadku motywacji może być długotrwały stres w pracy, brak kontroli nad rezulatami pracy (“to nie ma znaczenia co napiszę w tym raporcie, szef i tak zrobi jak mu będzie wygodnie”), rutyna (“znowu muszę pisać tę opinię”) lub przeciążenie obowiązkami (“nie ma możliwości, żebym zdążył z tym wszystkim na czas”).

Motywowanie siebie

Co z tym wspólnego ma coaching? Co obca mi osoba może powiedzieć o mojej motywacji? Rozmowa z coachem to narzędzie do analizy. Skoro kiedyś miałeś motywację, a teraz jej nie masz, to znaczy, że stan zapału do pracy jest dla Ciebie osiągalny. Coaching daje możliwość, żeby przez godzinę, krok po kroku sprawdzić co się stało po drodze i jak do tego wrócić.

Oczywiście można przeprowadzić taki proces samemu na sobie. W zasadzie jest to coś, co często robimy. Sami radzimy sobie z drobnymi trudnościami w ciągu dnia i nie ma potrzeby, żeby ktoś z boku zadawał nam pytania i przysłuchiwał się naszym rozważaniom.
Kiedy jednak nasze codzienne sposoby nie pomagają, można nad swoją motywacją popracować ze specjalistą. Dobrze zadane pytania i dobrane ćwiczenia to pierwszy krok do zmian.

Na czym polega coaching

Indywidualne sesje coachingowe mają na celu proces rozwoju osobistego i zawodowego. Dotyczą kwestii zgłoszonych przez Klienta, co znaczy, że rozmowa nie jest na przykład “o motywacji”, tylko o kłopotach z motywacją u osoby, która zgłasza się na coaching. Rozmowa dotyczy sytuacji z życia zawodowego tej osoby. Czasami warto spotkać się kilka razy, żeby zweryfikować postępy i wprowadzić poprawki do naszego planu zmian i przede wszystkim zmierzyć czy osiągane są zamierzone cele.

Pytanie konkursowe

Motywacja jest jednym z obszarów w życiu zawodowym gdzie coaching może być użyteczny. W jakich jeszcze sytuacjach i obszarach widzisz możliwość skorzystania z coachingu?

Najciekawsza odpowiedź zostanie nagrodzona pakietem 3 indywidualnych sesji coachingowych z psychologiem i coachem Martyną Gralewską. Spotkania mogę się odbywać w Warszawie bądź przez komunikator Skype.

Zapraszamy do udziału w konkursie. Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na konkurs.portal@zwierciadlo.pl.

Martyna GralewskaMartyna Gralewska – psycholog i coach, prowadzi konsultacje psychologiczne i coaching indywidualny (www.swoja-droga.pl). Ukończyła specjalistyczne szkolenie w The Milton H. Erickson Foundation, Inc (Phoenix, Arizona, USA). Korzysta z podejść skoncentrowanych na rozwiązaniach i w miarę możliwości – krótkoterminowych.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze