Wypoczynek zgodny z typem osobowości: dopasuj urlop do swojego charakteru

fot.123rf

Dama z dystansem

1. Nie znosisz wścibstwa, a twój dom to twoja twierdza, co nie przeszkadza ci każdy dzień zaczynać od przeglądu najświeższych serwisów plotkarskich.
2. Twoje poczucie humoru uratowało cię już z niejednej opresji.
3. Masz swoje zasady i zawsze ich przestrzegasz, no chyba że zdarzy ci się je wszystkie złamać.
4. Największa mordęga to dla ciebie przyjęcie-niespodzianka, na które na dodatek ktoś zaprosił mnóstwo nieznanych ci osób.
5. Zawsze wiesz, jak się zachować, jednocześnie jesteś mistrzynią w popełnianiu towarzyskich faux pas.
6. Uważasz, że Tradycja to naprawdę świetne imię dla dziewczynki.

Jeśli możesz się podpisać pod co najmniej czterema powyższymi punktami – w duszy jesteś Angielką, czyli bladolicą damą, która ma obsesję na punkcie swojego domu i prywatności, a humorem pokrywa towarzyskie skrępowanie.

Taki portret typowej Brytyjki kreśli znana antropolog społeczna, Kate Fox, która zwyczajom i dziwactwom Anglików poświęciła lata badań i książkę „Przejrzeć Anglików. Ukryte zasady angielskiego zachowania”. Jej zdaniem nieporadność towarzyska to klucz do duszy Brytyjek. Z niej bierze się właśnie ich grzeczność, poszanowanie dla tradycji, ale też nieumiarkowanie w piciu trunków.

Jeśli jesteś w duszy Brytyjką, masz określone zasady dotyczące tego, jakie osoby zaliczasz do grona bliskich, znajomych i przypadkowych przechodniów. Dbasz o swój dom, ale daleka jesteś od nowobogackiego blichtru i luksusu, stawiasz na styl vintage i małe dziwactwa, jak porcelanowa kolekcja figurek psów czy zabawne podkładki pod kubki. Uwielbiasz ogrody, a jeśli mieszkasz w bloku, spełniasz się w hodowli roślin doniczkowych i prowadzeniu parapetowego zielnika. Nie lubisz płynąć głównym nurtem wydarzeń i mody. Stawiasz na indywidualizm i oryginalność. Godzinami możesz rozmawiać o pogodzie, za to unikasz rozmów o pieniądzach, polityce i religii, dzielnie śledzisz losy całej rodziny królewskiej. Nie lubisz ostentacji w okazywaniu uczuć ani przesady w słowach. Twoje poczucie humoru rozładowuje napiętą atmosferę i pomaga ci radzić sobie z niepowodzeniami czy towarzyskimi wpadkami. Jesteś typem domatorki i lokalnej patriotki. Stawiasz na swojskość i tradycję, rutyna cię nie przeraża – wprost przeciwnie, kultywujesz swoje codzienne rytuały – masz ulubiony pub, sklep spożywczy, fryzjerkę i dentystkę. Pociąga cię życie na przedmieściach, prowincji lub na wsi. Kochasz zwierzęta i z pewnością masz ulubionego pupila. W związki angażujesz się powoli i jesteś romantyczką. Czasem zdarza ci się złamać wszystkie powyższe zasady, ale potem znów szybko stawiasz się do pionu.

Najlepiej wypoczniesz: w oryginalnym, urokliwym otoczeniu. Tak jak Anglicy, lubisz poznawać to, co bliskie, ale nieznane. Niestraszna ci zła pogoda. Z chęcią wybierzesz się na wycieczkę górską, spędzisz tydzień w domu w małej nadmorskiej miejscowości lub wyruszysz śladem historycznych postaci. W Anglii możesz skusić się na odpoczynek w Bath, legendarnym morskim kurorcie. Powinnaś też odwiedzić Stratford – miejsce urodzin i śmierci Szekspira – i zobaczyć jedną ze sztuk wystawianych przez Royal Shakespeare Theatre. Spodoba ci się także na trekkingu po Górach Kambryjskich i Penińskich. Znakomitym pomysłem będą też piesze wycieczki przez granitowe wrzosowiska oraz malownicze wybrzeża Devonu i Kornwalii.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »