1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zaburzenia odżywiania – skąd się biorą?

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń odżywiania. Są to anoreksja, bulimia, jedzenie kompulsywne, napady objadania się czy zespół jedzenia nocnego. Każde z nich jest jednostką chorobową, którą powinno się leczyć, ale u źródeł wszystkich leżą podobne przyczyny. Należy też pamiętać, że wszystkie z nich są zaburzeniami psychicznymi i najlepszą opcją leczenia jest psychoterapia.

Ciało pod presją

Jedną z przyczyn może być presja ze strony rodziców. Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było najmądrzejsze i najładniejsze i nie ma w tym nic złego. Problem rodzi się dopiero, kiedy rodzice na siłę próbują dopasować dziecko do swojego wyobrażenia. Może to rodzić w dziecku przekonanie, że rodzice nie będą go kochać, o ile nie będzie idealne, a w dorosłym życiu przekładać się na przekonanie, że tylko idealni ludzie są coś warci. Może to budzić niechęć do samego siebie i przekładać się na próbę utrzymania perfekcyjnej sylwetki za wszelką cenę.

Z powodu zaburzeń odżywiania cierpią w większości kobiety, a pierwsze problemy zaczynają się manifestować w okresie dojrzewania. Pod wpływem burzy hormonów psychika dziecka staje się jeszcze wrażliwsza i zdarza się, że dziewczynki nie akceptują tego, że ich ciało się zmienia. Pojawia się miesiączka, zaczynają rosnąć piersi i biodra. Anoreksja czy bulimia może stanowić chory sposób na poradzenie sobie z tym „problemem”. Wychudzone dziewczynki nie mają ani bioder, ani biustu, ich sylwetka przypomina sylwetkę dziecięcą lub chłopięcą, a wskutek niedożywienia zdarza się nawet, że przestają miesiączkować.

Kolejną z przyczyn zaburzeń może być presja ze strony rówieśników. Dzieci, które mają problemy z nadwagą są często nieakceptowane w szkole, wyzywane i szykanowane przez kolegów. Jeżeli rodzice w porę nie zauważą problemu i nie zaczną pomagać dziecku w , takie dziecko może zacząć szukać własnego sposobu poradzenia sobie z problemem. Wtedy albo przestaje w ogóle jeść, albo zwraca zjedzone jedzenie, albo wmawiając sobie, że i tak jest gruby i nic z tym nie poradzi, zaczyna się kompulsywnie objadać. Poczucie bycia gorszym i szykanowanym ciągnie się za takimi ludźmi przez całe życie i może powodować problemy psychiczne w dorosłości.

Przyczyną, która chyba najczęściej powoduje zaburzenia odżywiania u młodych ludzi, jest sposób w jaki przedstawiane są gwiazdy. Ich nierealny, całkowicie wyretuszowany wygląd dodatkowo poparty stwierdzeniami w stylu „nie można być zbyt szczupłym i zbyt bogatym”, utwierdza ludzi w przekonaniu, że szczupłość to synonim sukcesu i najważniejsze jest, żeby ją osiągnąć, nie patrząc jakie koszty zdrowotne się poniesie. Ważniejsze jest, żeby wyglądać jak modelka, która nosi rozmiar 34, a jej ciało pozbawione jest „grama tłuszczu”.

Jedzenie jako odpowiedź na stres

Zupełnie inną przyczyną zaburzeń odżywiania, zwłaszcza takich jak jedzenie kompulsywne czy napady objadania się, jest nieradzenie sobie ze stresem. Wiele osób po silnym stresie ma ochotę zjeść coś dobrego. Jest to normalna reakcja organizmu. Jeżeli ktoś zadowoli się wtedy rządkiem czekolady to wszystko w porządku. Jeżeli natomiast do wprowadzenia się w lepszy nastrój potrzebuje paczki chipsów, słoika kremu czekoladowego, dużej pizzy z podwójnym serem i jeszcze może lodów - to najwyższa pora zacząć szukać pomocy u specjalisty.

Zaburzenia odżywiania to poważna choroba, która dotyczy dużej grupy społecznej. Są one trudne do wyleczenia, zwłaszcza, że często biorą one swój początek w dzieciństwie lub we wczesnej młodości. O tym, w jaki sposób zdrowo radzić sobie ze swoją wagą można przeczytać na portalu .

W odróżnieniu od alkoholu czy papierosów nie można tak po prostu rzucić jedzenia, trzeba nauczyć się żyć w świecie pokus, w którym za pomocą jedzenia ludzie wyrażają sobie samym miłość czy troskę. Jednak jak każdy problem, ten też można pokonać. Trzeba tylko pamiętać, że warto walczyć o swoje zdrowie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze