Zdrada i co dalej? – 5 wskazówek

fot.123rf
  1. Zaprojektuj czas idealnie dla siebie

Wyobraź sobie, że jesteś w ulubionym sklepie i jest tam fantastyczna sukienka, albo świetny garnitur. Ubranie idealne wprost na Ciebie, doskonały krój i wysokiej jakości materiał. Bajka! Przymierzasz je z radością, dumą i czas płynie niepostrzeżenie. Podobnie trzeba zaprojektować twój wolny czas po zdradzie. Oczywiście nie mam na myśli zakupów, ale to poczucie, że „coś jest dla Ciebie idealnie dobrane”. W naszym umyśle może być na raz tylko jedna myśl dominująca, więc aby ułatwić sobie ten trudniejszy czas to zastanów się co sprawiało ci, i sprawia, radość? Jakie masz hobby? Jaką masz pasję? Weź w dłoń kartkę i wypisz wszystkie te czynności, które kiedyś sprawiały (bo może je kiedyś pozostawiłeś z powodu braku czasu, czy możliwości) lub obecnie sprawiają, że na twojej twarzy pojawia się uśmiech. Gdy już będą one zapisane to spróbuj dopasować je do swojego aktualnego trybu życia.

Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu to może jest dobry moment, aby rozpocząć? Każda aktywność fizyczna twojego ciała pobudza produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, które zwane są też przez niektórych „wewnętrzną morfiną”.

  1. Daj szanse lub nie…

Zdrada to potężny cios. Jednak są związki i relacje, które wypracowują sobie na nowo swoje granice i poziom zaufania. Czy to jest prosta droga? To zależy tylko i wyłącznie od ludzi, poziomu ich zaangażowania i faktycznych chęci „spróbowania od nowa”. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, ze zdrada KOŃCZY związek. Związek/relacja kończy się wtedy, gdy dwie osoby podejmą taką decyzję. Jeśli jednak podjęta zostanie wspólna decyzja o pracy nad „poskładaniem relacji na nowo” to należy ZDRADĘ włożyć do tzw. „pudełka niepamięci”. Nie chodzi o to, aby o niej zapomnieć (bo to niemożliwe), ale by celowo jej nie wypominać i nie przekładać jej jako główny temat przy każdym sporze. Jeśli czujesz dylemat, czy wybaczyć, czy też nie lub podjęłaś/podjąłeś taką decyzję, ale nie wiesz jak teraz „poukładać związek” – to pamiętaj o pomocy specjalistów, którzy z pewnością nie rozwiążą tego dylematu za Ciebie, ale pokażą możliwe rozwiązania.

  1. Wybaczenie

Gniew, złość mogą zagościć w sercu na długi czas. I paradoksalnie, bez względu czy są one uzasadnione, największą szkodę przynoszą organizmowi, który je doświadcza… Doświadczając wciąż na nowo uczucia żalu, rozczarowania, smutku – sprawiamy, że rana wciąż pozostaje otwarta. Jeśli stanąłeś „oko w oko” ze zdradą już jakiś czas temu to może najwyższy czas, aby wybaczyć i zostawić te ślady za sobą. Nie można zmienić przeszłości, ale zdecydowanie można wyciągnąć naukę i wnioski z tego, co się wydarzyło i ruszyć dalej z podniesioną wysoka głową.

Kamila Olga: psycholog kliniczny, doświadczony wykładowca akademicki, certyfikowany coach i trener biznesu, właścicielka firmy edukacyjno-szkoleniowej (www.kamilaolga.pl i FB – @skutecznenauczanie). Laureatka licznych nagród i wyróżnień stypendialnych za wybitne osiągnięcia naukowe. Szkoliła się u światowych autorytetów z zakresu psychologii biznesu, kreatywności i twórczości (m.in. Brian Tracy, John C.Maxwell, Tony Buzan). Od ponad 10 lat pracuje z klientami z całej Polski, wykorzystując najnowsze badania i efektywne metody dydaktyczne. Prywatnie mama 5-letniej Kalinki oraz wielka pasjonatka książek!