Adopcja prenatalna – na czym to polega?

123RF.com

Adopcja prenatalna to jedyna szansa na ciążę dla tych par, które nie mogą starać się o własne potomstwo z powodu obciążeń genetycznych, przedwczesnej menopauzy, leczenia onkologicznego i wielu innych.
Wyróżniamy trzy formy adopcji prenatalnej: dawstwo nasienia,dawstwo komórki jajowej oraz dawstwo zarodka.

  • Dawstwo nasienia, kiedy przebadany i sprawdzony dawca w wyniku masturbacji oddaje swoje nasienie do banku nasienia, skąd trafia ono do niepłodnej lub bezpłodnej pary biorców. Nasienie uzyskane w ten sposób może być wykorzystane do inseminacji nasieniem dawcy lub do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro z użyciem nasienia dawcy. Średnia skuteczność inseminacji z użyciem nasienia dawcy wyniosła w Polsce w 2009 roku 19,5% na cykl i w jej wyniku urodziło się co najmniej 342 dzieci (dane za: European IVF Monitoring 2009)
  • Dawstwo komórki jajowej, kiedy przebadana i sprawdzona dawczyni jest poddawana w ośrodku medycznym stymulacji hormonalnej w celu pobudzenia wzrostu i dojrzewania komórek jajowych. Po dojrzeniu komórek dawczyni przechodzi punkcję (operacyjne pobranie komórek jajowych z jajników, najczęściej odbywające się pod narkozą), a następnie przekazuje całość lub część swoich komórek jajowych biorczyni. Dawstwo komórek jajowych jest możliwe jedynie jako część procedury in vitro, ponieważ pobrane komórki mogą być zapłodnione wyłącznie pozaustrojowo. Średnia skuteczność zapłodnienia in vitro z komórką dawczyni wyniosła w Polsce w 2009 roku 23,6% i w jej wyniku urodziło się w tym roku co najmniej 111 dzieci ( dane za: European IVF Monitoring 2009)
  • Dawstwo zarodka, kiedy zamrożony zarodek pary zostaje przez nią przekazany do adopcji prenatalnej. Najczęściej na dawstwo zarodków decydują się pary, które doczekały się już potomstwa w wyniku wcześniejszych prób in vitro i nie planują wykorzystania nadprogramowych zarodków, przekazują je więc niepłodnym lub bezpłodym parom, aby dać swoim zarodkom