1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Adopcja prenatalna – na czym to polega?

123RF.com
123RF.com
Adopcja prenatalna to jedyna szansa na ciążę dla tych par, które nie mogą starać się o własne potomstwo z powodu obciążeń genetycznych, przedwczesnej menopauzy, leczenia onkologicznego i wielu innych.

Wyróżniamy trzy formy adopcji prenatalnej: dawstwo nasienia,dawstwo komórki jajowej oraz dawstwo zarodka.

  •  Dawstwo nasienia, kiedy przebadany i sprawdzony dawca w wyniku masturbacji oddaje swoje nasienie do banku nasienia, skąd trafia ono do niepłodnej lub bezpłodnej pary biorców. Nasienie uzyskane w ten sposób może być wykorzystane do inseminacji nasieniem dawcy lub do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro z użyciem nasienia dawcy. Średnia skuteczność inseminacji z użyciem nasienia dawcy wyniosła w Polsce w 2009 roku 19,5% na cykl i w jej wyniku urodziło się co najmniej 342 dzieci (dane za: European IVF Monitoring 2009)
  • Dawstwo komórki jajowej, kiedy przebadana i sprawdzona dawczyni jest poddawana w ośrodku medycznym stymulacji hormonalnej w celu pobudzenia wzrostu i dojrzewania komórek jajowych. Po dojrzeniu komórek dawczyni przechodzi punkcję (operacyjne pobranie komórek jajowych z jajników, najczęściej odbywające się pod narkozą), a następnie przekazuje całość lub część swoich komórek jajowych biorczyni. Dawstwo komórek jajowych jest możliwe jedynie jako część procedury in vitro, ponieważ pobrane komórki mogą być zapłodnione wyłącznie pozaustrojowo. Średnia skuteczność zapłodnienia in vitro z komórką dawczyni wyniosła w Polsce w 2009 roku  23,6% i w jej wyniku urodziło się w tym roku co najmniej 111 dzieci ( dane za: European IVF Monitoring 2009)
  • Dawstwo zarodka, kiedy zamrożony zarodek pary zostaje przez nią przekazany do adopcji prenatalnej. Najczęściej na dawstwo zarodków decydują się pary, które doczekały się już potomstwa w wyniku wcześniejszych prób in vitro i nie planują wykorzystania nadprogramowych zarodków, przekazują je więc niepłodnym lub bezpłodym parom, aby dać swoim zarodkom szansę na urodzenie się. Niekiedy na oddanie zarodków decydują się pary, które z powodów zdrowotnych lub ekonomicznych nie mogą sobie pozwolić na kolejną ciążę. Dawstwo zarodków odbywa się wyłącznie na drodze transferu domacicznego. Jest bezbolesne i nie niesie za sobą żadnych powikłań. Nie znamy liczby dzieci rodzących się rokrocznie dzięki adopcji zarodka, ponieważ nie prowadzi się w Polsce żadnych rejestrów.
Szacuje się, że dzieci urodzone dzięki jednej z ww. form adopcji prenatalnej, stanowią 10% ogólnej liczby dzieci, których rodzice podeszli do procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Dzieci urodzone dzięki inseminacji z wykorzystaniem nasienia dawcy stanowią liczniejszą grupę. Niestety nie mamy żadnych danych na ten temat, ponieważ żaden światowy ani polski ośrodek ich obecnie nie gromadzi.

Prawdopodobnie dotychczas na świecie w wyniku dawstwa komórek jajowych i zarodka urodziło się około dwustu tysięcy dzieci, zaś w wyniku inseminacji nasieniem dawcy mogło się urodzić ich nawet ponad milion. To olbrzymia liczba osób - dzieci i rodziców, których prawami i potrzebami w Polsce nie zajmuje się obecnie żadna oficjalna instytucja rządowa czy pozarządowa.

„Powiedzieć i Rozmawiać” jest pierwszą społeczną kampanią informacyjną podejmującą otwarcie temat rodzicielstwa dzięki adopcji prenatalnej. Stowarzyszenie NASZ BOCIAN inicjuje ją wierząc, że dostęp do informacji, otwartość i odwaga są najważniejszymi kwestiami dla polskich rodzin utworzonych dzięki dawstwu.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze