1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Dziecko w małym mieszkaniu

123rf.com
123rf.com
Niedługo na świecie pojawi się potomek, a wasze mieszkanie nie pozwala na wygospodarowanie oddzielnego pokoju dla niemowlęcia. Co teraz? Oto kilka sposobów na wygospodarowanie miejsca dla dziecka na niewielkiej przestrzeni.

Niezależnie od tego, czy rodzice mają możliwość przygotowania osobnego pokoju dla niemowlęcia czy nie, to i tak przez pierwsze miesiące chcą mieć maleństwo przy sobie. Warto wówczas tak zorganizować przestrzeń w sypialni/pokoju, by nie potykać się o sprzęty (zwłaszcza w nocy) i nie frustrować nadmiarem rzeczy wokół siebie. Łóżeczko dziecka najlepiej postawić blisko łóżka rodziców, by w nocy mogli szybko zajrzeć do niemowlaka. Ważne: specjaliści twierdzą, że łóżeczko dziecka nie powinno znajdować się ani przy oknie, ani przy grzejniku, ani przy źródle mocnego światła (np. pod lampą lub żyrandolem wiszącymi z sufitu). Nie powinno też stać na linii okno-drzwi, żeby pod wpływem przeciągu malec się nie rozchorował. Czasem trudno jest znaleźć idealne ustawienie w małym pokoiku, ale o oknie i grzejniku warto pamiętać.

Dobrym pomysłem jest zainstalowanie małej lampki, która nocą będzie dawała przytłumione światło. Rodzicom pomoże przy szybkim zlokalizowaniu potrzebnych rzeczy (butelki, smoczka, pieluch do przewijania), a zarazem nie rozbudzi za bardzo dziecka, które będzie mogło szybciej zasnąć. Dobrze, żeby w pokoju zmieścił się jeszcze fotel z podnóżkiem dla mamy, gdy w nocy będzie karmiła niemowlę.

Jeśli zastanawiacie się nad zakupem łóżeczka, to zwróćcie uwagę na te, które mają dolną szufladę lub są powiększone o minikomodę. I jedno, i drugie się przyda, żeby upchnąć tam potrzebne kosmetyki, pampersy czy kilka ubranek. Łóżeczko to ważna inwestycja, dziecko będzie z niego korzystać nawet do 3. roku życia. Dobrze jest kupić takie z regulowanym poziomem i opcją demontażu szczebelków z jednego boku, by maluch – gdy będzie już większy – mogło samodzielnie z niego wychodzić. Dobrze też kupić mebel z dopasowanym do niego przewijakiem, który tylko nakłada się na łóżeczko. Wówczas oszczędzacie miejsce na oddzielny przewijak. Przewijanie dziecka za każdym razem na łóżku nie ma sensu – zwykle robimy to na stojąco, a taka pozycja mocno nadweręża plecy młodej mamy.

Jeśli nie macie miejsca w sypialni na łóżko z komodą lub na oddzielną komodę na rzeczy niemowlęcia, wówczas może warto pomyśleć o zainstalowaniu półek na ścianie. Umieścicie na nich kosmetyki, ubranka i pampersy w potrzebnej wam na co dzień liczbie. Na początku nie potrzebujecie oddzielnej szafy czy wielkiej komody na ubranka niemowlaka. Przez pierwsze pół roku błyskawicznie będzie wyrastać ze wszystkiego, dlatego warto zainwestować tylko w najpotrzebniejsze ubrania, dostosowane do pory roku.

Kolejna potrzebna rzecz to wanienka. Ważne: w miejscu, gdzie kąpiecie swoje dziecko, temperatura powinna być wyższa niż w pozostałej części mieszkania. Idealnie, jeśli może to być łazienka. Jeśli w łazience jest wanna, możemy umieścić wanienkę do mycia dziecka właśnie w wannie, a na niej zamontować przewijak, który posłuży do wytarcia i ubrania dziecka.  Dobrym rozwiązaniem – jeśli mamy na nie miejsce – jest zakup wanienki ze stelażem. Stawiamy na nim wanienkę i wówczas w pozycji wyprostowanej, najzdrowszej dla kręgosłupa, kąpiemy niemowlę. Stelaże zwykle można na czas kąpieli postawić nad toaletą czy bidetem (mają szeroko rozstawione nóżki), a po kąpieli złożyć. Jeśli stelaż z wanienką swobodnie się mieści w łazience bez konieczności demontażu, to warto kupić taki wyposażony dodatkowo w przewijak i półkę na kosmetyki. Wówczas w jednym miejscu trzymamy zestaw kąpielowy dla dziecka.

Przy robieniu zakupów warto pamiętać o macie edukacyjnej, na której już niedługo po urodzeniu będziemy kłaść nasze niemowlę, oraz o leżaczku. Jeśli chcemy mieć maluszka zawsze na oku, wtedy gdy nie śpi, taki leżaczek z pasami (żeby dziecko nie wypadło) jest dobrym rozwiązaniem. Możemy stawiać go tam, gdzie akurat jesteśmy.

Na koniec dwie uwagi. Pamiętajcie, że wokół łóżeczka niemowlę powinno mieć swój kącik. Może to być kolorowy ochraniacz na szczebelki, by malec ćwiczył wzrok, czy specjalny zabawkowy, kolorowy zestaw albo na przykład kocyk z ulubioną zabawką i duże naklejki ze zwierzętami na ścianie. Druga rzecz to wygospodarowanie miejsca na rzeczy malucha w kuchni. Najlepiej przeznaczyć na t jedną szafkę czy półkę.  Znajdą się tam m.in. butelki, wyparzacz do butelek, kaszki, produkty spożywcze, mleko. Najważniejsze, by podczas urządzania miejsca dla niemowlęcia kierować się dwiema zasadami: zdrowiem i bezpieczeństwem dziecka oraz wygodą rodziców.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze