1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Jak powstrzymać laktację?

Jak powstrzymać laktację?

123rf.com
123rf.com
Mleko matki jest dla jej dziecka najlepszym pokarmem, są jednak takie sytuacje, gdy kobieta z różnych względów nie może lub nie chce dalej karmić piersią.

Zatrzymanie laktacji jest możliwe, a proces ten może przebiegać spokojnie i bezboleśnie.

Naturalnie powstrzymanie laktacji

Naturalne hamowanie laktacji jest najlepsze dla dziecka i dla karmiącej mamy, gdyż zachodzi stopniowo, bez konieczności zażywania leków. Podjąwszy decyzję o zakończeniu karmienia piersią, mama może powoli wydłużać odstępy pomiędzy przystawianiem dziecka do piersi i za każdym razem robić to krócej. Z czasem trzeba zastępować posiłki przy piersi innym jedzeniem, aż do wyeliminowania karmienia piersią. Laktacja jest stymulowana przez dziecko i im mniej ono ssie, tym mniej mleka jest wytwarzane.

Laktacja można też zostać ograniczona, gdy mama będzie piła napary z mięty lub szałwii. Także stare, babcine metody, takie jak przykładanie stłuczonych i schłodzonych liści białej kapusty, mogą być przydatne, gdyż sok z nich jest środkiem łagodzącym stany zapalne i obrzęki piersi.

Farmakologiczne hamowanie laktacji

Jeżeli zatrzymanie laktacji musi nastąpić szybko, wówczas mama może udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki zmniejszające wydzielanie prolaktyny – hormonu przysadki mózgowej, odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka. Zażywanie leków musi jednak oznaczać całkowite zaprzestanie karmienia dziecka, może też mieć skutki uboczne: zaburzenie cyklu menstruacyjnego, złe samopoczucie, zawroty głowy. Z tego względu powinno odbywać się pod opieką lekarza.

Karmienie piersią „zaczyna się” w głowie. Kończy także. Nastawienie mamy jest niezwykle ważne. Jeżeli jest ona przekonana, że to czas na skończenie tego etapu, to odstawienie pójdzie szybko i łatwo. Jeżeli natomiast robi to niejako wbrew sobie i własnemu instynktowi, to piersi będą nadal wytwarzały mleko, nawet na samą myśl o dziecku. Jeżeli kobieta zdecydowanie nie chce karmić, wówczas pokarm zaniknie szybciej. Dlatego podjęcie tej decyzji musi być przemyślane, a mama potrzebuje wsparcia ze strony otoczenia – warto o nie zadbać wcześniej.

Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu , który pochodzi z portalu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze