fbpx

Problemy nastolatków – wizyta u psychiatry lub psychologa

Problemy nastolatków - wizyta u psychiatry lub psychologa
123rf.com

Może niepokoić cię, czy twoje dziecko prawidłowo przechodzi przez proces dojrzewania. Burza hormonów, której doświadcza nastolatek, zmienia go i wystawia jego psychikę na próbę. W tym wieku zdarzają się psychiczne zaburzenia, które warto konsultować z psychiatrą.
Nastolatek może cierpieć na m.in.: depresję, zaburzenia lękowe, choroby afektywną dwubiegunową, schizofrenię, różne rodzaje nerwic, zaburzenia deficytu uwagi, zespół nadpobudliwości psychomotorycznej. Jakie symptomy wymagają wizyty u psychiatry lub psychologa?

1. Duże wahania nastroju. Nastrój nastolatka zmienia się, raz jest on entuzjastyczny, innym razem płaczliwy i załamany, to normalne. Niepokoić powinna zbyt duża labilność a także nastroje, które nie są już przejściowymi stanami tylko przybierają postać cech, które nie pasują do dotychczasowego charakteru dziecka.

2. Zmiany w zachowaniu. Gdy zauważysz, że syn czy córka zaczynają się zachowywać zupełnie inaczej niż dotychczas, skonsultuj się ze specjalistą. Sprawdź, co się za tym kryje, jeśli z wesołego zazwyczaj i otwartego dziecka staje się smutnym i zamkniętym człowiekiem. Albo jego spokój zamienia się w ciągłe rozdrażnienie, aktywność w pasywność, uprzejmość w agresywną arogancję.

3. Problemy szkolne i relacyjne. Jeśli dojrzewanie dziecka wiąże się z tym, że jego nauka znacznie na tym cierpi i pojawiają się kłopoty w relacjach z rówieśnikami oraz nauczycielami, upewnij się, czy przyczyną tego stanu rzeczy nie jest zaburzenie psychiczne.

4. Symptomy fizyczne. Obserwuj, czy dziecko nie ma zaburzeń odżywiania (ma apetyt, nie przejada się), nie ma problemów ze spaniem, bólów brzucha, głowy, kręgosłupa i czy nie zaniedbuje higieny osobistej. Te objawy mogą być zewnętrznymi objawami problemów z psychiką.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, zwrócić się o pomoc dla swojego dziecka. Dzięki odpowiedniej diagnozie i decyzji o terapii bądź leczeniu, unikniecie poważniejszej choroby psychicznej.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze