Rozpraw się skutecznie z kolką u swojego dziecka

123rf.com

Twój maluszek po urodzeniu stopniowo przystosowuje się do nowego otoczenia i zdarza się, że jego brzuszek zmaga się z uczuciem dyskomfortu. Jedną z najczęstszych dolegliwości dzieci w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia jest kolka niemowlęca. Jak ją rozpoznać, jak się z nią rozprawić i czy można jej zapobiec? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Gdy twojemu dziecku dokucza kolka, zachowaj spokój. Maluszek jest zdrowy, a dolegliwości brzuszka mają charakter przejściowy. Kolki mogą pojawiać się już w pierwszych tygodniach życia noworodka. Dolegliwości ustępują przeważnie około 3-5 miesiąca życia.

Po czym rozpoznać, że to już kolka?

Kolka niemowlęca objawia się płaczem i rozdrażnieniem dziecka, które występują mimo zaspokojenia wszystkich jego potrzeb. Charakterystyczny jest jednakowy charakter płaczu oraz podobna pora występowania dolegliwości (najczęściej popołudniowe i wieczór). Nie bez powodu w Chinach okres, w którym u nowo narodzonego dziecka występują ataki kolki, nazywany jest „100 dniami płaczu”. Często tym objawom towarzyszy wzdęcie brzucha, oddawanie gazów, trudności z wypróżnianiem. Kolka może wystąpić zarówno u dzieci karmionych mieszankami mlecznymi, jak i wyłącznie mlekiem matki.

Przyczyna…

Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną występowania kolki. Zwraca się uwagę na kilka czynników, takich jak:

  • zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, które wywołują skurcz jelit;
  • nadmierne gromadzenie się gazu w przewodzie pokarmowym (np. w wyniku nieprawidłowej techniki karmienia powodującej połykanie dużych ilości powietrza lub kłopotów ze trawieniem laktozy, która niestrawiona ulega fermentacji);
  • czynniki psychologiczne, alergologiczne i neurologiczne.