1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Ubieranie noworodka

123rf.com
123rf.com
Body, pajace, śpioszki i sweterki mogą w mamie, która jest jeszcze niedoświadczona, budzić trochę niepokoju. Jakie ubranka kupić noworodkowi i w jaki sposób sprawnie go ubierać?

  1. Zanim przystąpisz do zakupu ubranek dla maleństwa, pamiętaj, żeby ubrań w najmniejszym rozmiarze 56 cm nie kupować zbyt wiele. Noworodek rośnie naprawdę szybko. Gdy przesadzisz z zakupami, nie zdążysz go wystroić we wszystkie kreacje, bo będą za małe.
  1. Wybieraj body i pajace zamiast kaftaników i śpioszków. Są praktyczniejsze dla mamy i wygodniejsze dla maluszka.
  1. Na początek kupuj ubranka zapinane z przodu, żebyś nie musiała wkładać ich przez główkę maleństwa. Gdy dziecko będzie już częściej leżeć na brzuszku i sztywniej trzymać głowę, można przejść do ubrań zapinanych na ramionach.
  1. Śpiochy i body powinny mieć rozpięcie od kroku do nóżek, żeby do przewijania nie trzeba było rozbierać całego bobasa. Wybieraj zatrzaski i zamki błyskawiczne, unikaj guzików i tym bardziej wiązań na tasiemki. Życie należy sobie ułatwiać.
  1. Unikaj ubranek ze stójkami, niemowlę ma krótką szyję.
  1. Nie kupuj ciuszków na zapas, bo nie wiadomo w jakim tempie dziecko będzie rosło i w jakim rozmiarze będą mu potrzebne ubranka na najbliższą wiosnę.
  1. Ubrania dla dziecka powinny być uszyte z dobrej jakości tkanin bez dodatków włókien sztucznych. Całkowicie bawełniane powinno być to, co przy ciele. Malucha ubieraj estetycznie i nie infantylnie. To człowiek, tyle że mały.
  1. Najwygodniej jest ubierać dziecko leżące na przewijaku. W czasie ubierania przemawiaj łagodnym głosem do dziecka, opowiadaj, że zaraz pójdziecie na spacer i wydarzą się różne ciekawe rzeczy.
  1. Ubieranie zaczynamy od body. Jeśli ubranie zakładane jest przez głowę, otwór na nią rozszerzamy i przekładamy przez nią główkę maleństwa. Możemy jej nie podnosić, albo lekko ją unieść dłonią podłożoną pod kark dziecka (w ten sposób, żeby główka była podtrzymywana przez palce). Gdy body znajduje się wokół szyi dziecka, kolej na rączki. Nasze palce wkładamy w otwór rękawa, przez który chwytamy za dłoń rączkę dziecka. Jeśli jest to długi rękaw, robimy z niego harmonijkę. Podczas ubierania, wykonujmy zdecydowane, precyzyjne, nie nerwowe i w miarę szybkie ruchy, żeby skrócić operację. Konieczny jest luz i uśmiech, nasze zdenerwowanie natychmiast udzieli się dziecku. Złapaną przez nas rączkę, przeciągamy delikatnie przez rękaw. To samo robimy z drugą. Obciągamy body wzdłuż tułowia, lekko unosząc plecki malca i zapinamy zatrzaski w kroku, rozkładając nóżki lekko na boki. Jeśli body ma zapięcie z tyłu, podnosimy malca do pozycji siedzącej, opieramy na lewym przedramieniu, a prawą ręką zapinamy ubranko. Gdy dziecko lubi leżeć na brzuszku, możemy położyć go w tej pozycji, by uporać się z zapięciem. Body z zatrzaskami na ramionach możemy zapiąć dziecku w pozycji leżącej. Ta druga opcja jest wygodniejsza. Czas na spodnie. Wkładamy naszą dłoń w otwór nogawki i przeciągamy przez nią nóżkę dziecka. Z drugą nogawką postępujemy tak samo, po czym unosimy pupę (nie podnosimy nigdy malucha za nóżki), wciągając na nią spodnie. Jeśli mamy do czynienia z ogrodniczkami, ponownie sadzamy dziecko, nie zapominając o podtrzymywaniu główki lewą ręką. Prawą przekładamy szelki przez plecy, kładziemy malucha na przewijaku i zapinamy spodnie z przodu. Skarpetkę zwijamy w harmonijkę, tak jak robimy to, wkładając sobie rajstopy. Wkładanie zaczynamy od paluszków dziecka, rozwijając skarpetkę ku pięcie. Na tym etapie ubierania malec może być już trochę zniecierpliwiony lub znudzony. Pobawmy się z nim. Zanim włożysz dziecku skarpetkę na stopę, załóż ją sobie na palce, by zmieniła się w sympatycznego stwora, który chce leciutko uszczypnąć w nos malucha. Może to poprawi mu humor. (Artykuł o tym, jak uspokoić płaczące niemowlę).
  1. Buty dla malca, który jeszcze nie chodzi, powinny być miękkie. Nie muszą mieć sztywnej podeszwy. Mają dawać ciepło i szyk. Buty delikatnie wkładamy, pilnując żeby malec nie zgiął paluszków. Wiążemy sznurowadła lub zapinamy wygodniejsze rzepy lub inny rodzaj zapięcia.
  1. Sweterki, bluzy, polary czy kurtki zakładamy po butach, na końcu, żeby maleństwo nie zgrzało się przed wyjściem na spacer. Zaczynamy od głowy. Jeśli sweterek nie jest rozpinany z przodu, dziecko możemy posadzić, podtrzymując główkę, by przełożyć przez nią ubranko. Dalej ze sweterkiem postępujemy tak jak przy wkładaniu body. Kładziemy ponownie dziecko na pleckach, przez otwór rękawa wkładamy nasze place, chwytamy rączkę dziecka i delikatnie ją przekładamy. I drugi rękaw. Obciągamy sweterek wzdłuż tułowia. Gotowe.
  1. Czapeczkęzawsze zostawiamy na koniec, wkładamy ją dopiero tuż przed wyjściem, gdy i mama jest już ubrana. Czapka to najmniej ulubiona część dziecięcej garderoby.O kąpieli noworodka krok po kroku czytaj TUTAJ.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze