fbpx

Warzywa i owoce w diecie dzieci

Warzywa i owoce w diecie dzieci
123rf.com

Dzieci wciąż jedzą zbyt mało warzyw i owoców w ciągu dnia. Jak zachęcić je do zmiany nawyków?


Do najbardziej lubianych warzyw przez najmłodszych należą w kolejności: ogórki (69%), pomidory (63%) i marchewka (62%). Jeśli zaś chodzi o owoce, to jako pierwsze trzy wymieniono: jabłka (86%), banany (76%) i truskawki (76%)*. Wciąż jednak za mało tych produktów w diecie dzieci – według badania Inquiry z maja br. tylko jedno na ośmioro dzieci je warzywa kilka razy dziennie, zaś owoce – jedno na sześcioro.

Przyczyn, dla których dzieci jadają zbyt rzadko warzywa i owoce, może być wiele. Testują swoją moc wpływania na innych, otrzymują stale te same dania lub produkty lub po prostu mają swoje upodobania kulinarne. Trzeba działać z wyczuciem i fantazją. Najlepiej zaprosić dziecko do kuchni i pobawić się w gotowanie. Dzieciaki chętniej próbują potraw, w których przygotowywaniu pomagały. Nie oznacza to, że od razu pokochają surową paprykę, ale na pewno otworzą się na próbowanie, a to pierwszy krok do wprowadzenie warzyw i owoców do diety dzieci. Ważna jest cierpliwość, konsekwencja i głos obojga rodziców.

–– Dzieci zwykle negatywnie reagują na nieznane im produkty lub potrawy, ale z czasem
i w miarę doświadczenia zaczynają je akceptować. Większość dzieci zjada nową potrawę dopiero po 10-15 próbach. My, rodzice, rezygnujemy już po 2-3 próbach. -mówi Alicja Kalińska, dyrektor Centrów Dietetycznych SetPoint, ekspert kampanii „Pora na pomidora…”. – Pamiętajmy zatem o konsekwencji w swoich działaniach, nie poddawajmy się po pierwszych nieudanych próbach. Zadbajmy także o to, aby podawać dzieciom różnorodne warzywa i owoce, aby mogły wyrobić sobie zdanie, o tym które z tych produktów najbardziej im smakują. – dodaje.

Aby zachęcić nasze pociechy do spożywania warzyw i owoców:

Zacznij od podawania maluchowi małych porcji. Wystarczy jedno warzywo lub owoc dziennie, następnie stopniowo zwiększaj ich ilość. Ważne jest, by zwracać uwagę na jakość oraz kraj ich pochodzenia. Kupujmy szczególnie te lokalne i sezonowe.

Stawiaj na widoku warzywa i owoce. Ograniczmy naszemu dziecku niezdrowe przekąski między posiłkami. Po tego typu przekąskach dzieci często odmawiają zjedzenia normalnego posiłku – po prostu dlatego, że nie zdążyły jeszcze zgłodnieć. Jeśli na widoku będą stały owoce i pokrojone warzywa, to jest szansa, że to właśnie po nie sięgnie dziecko, jeśli zgłodnieje.

Daj dobry przykład. Na to, co jedzą dzieci, bardzo duży wpływ ma sposób odżywiania się nas, rodziców i opiekunów. Dlatego jeśli chcemy zachęcić je do jedzenia warzyw i owoców, sami powinniśmy jeść je z ochotą!

Pozwól dokonać wyboru. Nie pytaj swojej pociechy co zje, bo jest bardzo duża szansa, że nie wybierze warzyw. Lepsze rezultaty daje pytanie: „zjesz fasolkę szparagową czy brukselkę?”. Pamiętajmy – nie możemy dać dziecku wyboru niejedzenia warzyw.

na podst. mat. prasowych kampanii